Soma'daki Maden Faciası Davası

Soma'daki Maden Faciası Davası
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

MANİSA (İHA) – Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili davada Soma Kömürleri A.Ş. İşletme Müdürü Akın Çelik’in sorgusu yaklaşık 11 saat sürdü.

MANİSA (İHA) – Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili davada Soma Kömürleri A.Ş. İşletme Müdürü Akın Çelik'in sorgusu yaklaşık 11 saat sürdü.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 3. duruşmasında Soma Kömürleri A.Ş. İşletme Müdürü Akın Çelik, yaklaşık 11 saat boyunca sanık ve müşteki avukatlarının doğrudan sorularını yanıtladı. Mahkeme Başkanı, sorgunun yarına kalmaması için doğrudan sorgunun bugün sonlanması gerektiğini ifade etti. Çelik'e yaklaşık 2 saat boyunca sürecek sorularının olacağını ancak madenci yakınlarının evlerinde bekleyen çocuklarının bulunduğunu belirten bir kısım müşteki avukatı Selçuk Kozağaçlı, Çelik'e yöneltilecek soruların yarına ertelenmesini talep etti. Mahkeme başkanı talebi reddedince Kozağaçlı, sadece birkaç soru sormakla yetineceğini ve bu kararın doğru bir karar olmadığını ifade etti.

"İKİ TANE AKIN ÇELİK VAR"

Kozağaçlı'nın Çelik'e yönelik ilk sorusu, "İki tane Akın Çelik var. 170 insanla kişisel olarak görüştüm. Okul birincisi, madenin en sevilen insanısınız. Zaten işçileri kurtarmak için geri döndünüz ve son anda kurtuldunuz. Bir yanda böyle bir Akın Çelik varken, bir yanda da kendini patronunun önüne atan, sabotaj olduğunu iddia eden bir Akın Çelik var. Sorumu soracağım, hangisi cevap verirse versin. İsmail Adalı ne iş yapar?" oldu. Çelik bunun üzerine Adalı'nın kendisi çalışmadığı zaman yerine baktığını, kendisi çalışırken de üretim kısmına bakan kişi olduğunu söyledi.

"MÜHENDİSİN ÜRETİMİ DURDURMA YETKİSİ VAR"

Kozağaçlı, "Siz ne kadar seviliyorsanız İsmail Adalı'dan da o kadar nefret ediliyor. İşçiler söylüyor; küfür var, dayak var. Bunlardan haberiniz var mıydı?" diye sordu. Çelik ise böyle bir şeyden haberi olsaydı hiç düşünmeden işten atacağını dile getirdi. Kozağaçlı, işe yeni başlayan deneyimsiz mühendislerin, herhangi bir sorunla karşılaştığında üretimi durdurma yetkisinin olup olmadığını da sordu. Çelik soruya, "Mühendis üretimin durdurulması gerektiğini söylerse buna yetkisi de, gücü de, hakkı da vardır" cevabını verdi.

"ADALI'NIN HAKARETİNDEN HABERİM YOK"

Kozağaçlı bunun üzerine, "Elektrik işlerine bakan jeoloji mühendisi Murat Bodur ifadesinde iş güvenliği vardiya mühendisi Yalçın Erdoğan'ın yaşadığı olayla ilgili şunları söylüyor; panodaki çalışanları sorun nedeniyle tahliye ettiğinde İsmail Adalı kendisini çağırıp üretimi durduramayacağını söyleyip hakaret etmiş" dedi. Çelik ise, "Bu olaydan haberim yok. Gerçek olduğuna inanmıyorum, başka bir şey vardır" karşılığını verdi.

Kozağaçlı sorularını yarıda keserken, bir müşteki avukatı daha soru sormak isteyerek Çelik'e birkaç soru yöneltti. Ailelerin büyük çoğunluğu saatin çok geç olduğunu belirterek salonu terk etti. Mahkeme, yarın saat 09.00'a ertelendi. - MANİSA

Soma'daki Maden Faciası Davası

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title