Soma'da Birleşik Kamu-İş Üyeleri Oturma Eylemi Yaptı
Haberler » Güncel » Soma'da Birleşik Kamu-İş Üyeleri Oturma Eylemi Yaptı - Haber

Soma'da Birleşik Kamu-İş Üyeleri Oturma Eylemi Yaptı

Manisa'nın Soma ilçesinde, maden faciasının yıldönümünde Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyeleri, baret takarak Beşyol'daki madenci heykeli önünde oturma eylemi yaptı.

Soma'da Birleşik Kamu-İş Üyeleri Oturma Eylemi Yaptı

'nın ilçesinde, maden faciasının yıldönümünde Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu üyeleri, baret takarak Beşyol'daki madenci heykeli önünde oturma eylemi yaptı. Yaklaşık 100 kişi, dövizler taşıyarak, "Soma'nın hesabı sorulacak", "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek" sloganları attı.


Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: "Yıl 2014, Soma'da insanların yüreğine ateş düştü. Canlarından can, varlıklarından varlık, benliklerinden benliklerini kaybettik. Aslında 301 insan için kaybedilen, 301 kaybedilen can, sadece Soma'nın canı değildir. İnsanlık, canından can kaybetmiştir, çünkü bu kadar acımasız, bu kadar zalimce para kazanma hırsı, çünkü bu kadar yandaşlarına, ülkenin kaynaklarına peşkeş çekerek onu siyasete besin kaynağı haline getiren, oradaki insanları insanlıkdışı, çağdışı ilkel koşullarda, hem de iş güvencesiz, adeta köle mantığıyla işleten ve çalıştıran bir sistemin son önemli sorumluluk örneklerinden biridir. Zonguldak'ta yaşanıyordu, Türkiye'nin birçok yerinde maden kazaları zaman zaman yaşanıyordu ama özellikle özelleştiğinde, taşeronlaştırma sistemiyle buralar adeta yandaşlar için bir siyasi rant aracı, bir beslenme aracı, insanlar üzerinde bir sömürü aracı olmuş. Öyleyse diyoruz ki aradan bir yıl geçti. Bugün 13 Mayıs 2015. Biz bu insanların acısını paylaşmak, bu insanların sesine ses, sözlerine söz olmak için geldik."


Konuşmanın ardından sendika üyeleri, madenci heykelinin önüne karanfil koydu.

Kaynak: CİHAN

Manşet

Haberler