Soma'da Bir Derneğe Yolsuzluk Operasyonu

Soma'da Bir Derneğe Yolsuzluk Operasyonu

Soma'da bir derneğe yolsuzluk operasyonu 2 bin çocuğun eğitim gördüğü derneğin faaliyetleri durduruldu Dernek yöneticilerinden destek çağrısıMANİSA - Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından kurulan Soma Çocuk Gelişim Derneğine yolsuzluk iddiasıyla...

Soma'da bir derneğe yolsuzluk operasyonu
2 bin çocuğun eğitim gördüğü derneğin faaliyetleri durduruldu
Dernek yöneticilerinden destek çağrısı

MANİSA - Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından kurulan Soma Çocuk Gelişim Derneğine yolsuzluk iddiasıyla operasyon düzenlenirken, derneğin faaliyetleri durduruldu.
Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından hayırseverler ve kuruluşlardan gelen yardımlarla kurulan Soma Çocuk Gelişim Derneğine polis ekipleri tarafından operasyon düzenlendi. Yolsuzluk iddiasıyla düzenlenen operasyonda derneğin bilgisayarlarına ve faaliyet defterlerine el konulurken derneğin faaliyetleri de durduruldu.
Operasyonun ardından Soma Çocuk Gelişim Derneği yönetimi ile bazı öğrenci velileri Soma Cengiz Topel Meydanında toplanarak Somalılardan destek beklediklerini açıkladı. Soma Çocuk Gelişim Derneği 2. Başkanı Gökhan Özgür Zırhlı yaptığı basın açıklamasında, "15 Haziran 2015 tarihinde Kaymakamlık, Belediye başta olmak üzere çeşitli kamu kurumları katkı ve denetiminde kurulan derneğimiz işçiler, öğrenciler ve ilçe halkının hayatlarını normalleştirmek sosyal hayata katmak için birçok kurum ve kuruluşun desteğiyle birçok farklı kategorilerde etkinlikler ile çalışmalar yaparak kazanın acılarını hafifletmeye yönelik çaba sarf etmiştir. 2 bine yakın öğrenciye çağdaş bilimsel ve çocuklarımızın yeteneklerini öne çıkarmaya yönelik 17 farklı dalda eğitim ve etkinlikler ücretsiz olarak verilmiştir. Amaçlanan şey derneğimizi itibarsızlaştırmaktır. Derneğimiz kurulduğu günden bu yana denetim altındadır. Bizler adalete saygılıyız. Bütün bu yaşadıklarımıza rağmen Somalı çocuklara olan sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Soma halkından talebimiz derneğimize sahip çıkılmasıdır. Bu derneğimizin gerçek sahipleri 13 Mayıs 2014'te yaşamları elinden alınan madencilerdir. Şehit madenci aileleri, madencilerindir. Kısaca Somalılarındır. Halkın malını bu tür dayatmalarla halkın elinden alamazlar. Derneğimiz faaliyetlerine devam etmesi için merkezimizde imza kampanyası başlatmış bulunmaktayız" dedi.
Grup basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.