Solana ve Laricani'nin Ankara'da Gerçekleşecek Görüşmesi

Solana ve Laricani'nin Ankara'da Gerçekleşecek Görüşmesi

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ve Nükleer Başmüzakerecisi Ali Laricani, Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana ile Bu Çarşamba Ankara'da Görüşeceğini Onaylayarak, Değişen Müzakere Ortamı İçin Yeni Zorunluluklar ve Girişimlerin Gerekli Olduğunu Söyledi.

Solana ve Laricani'nin Ankara'da Gerçekleşecek Görüşmesi

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri ve nükleer başmüzakerecisi Ali Laricani, Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana ile bu Çarşamba Ankara'da görüşeceğini onaylayarak, değişen müzakere ortamı için yeni zorunluluklar ve girişimlerin gerekli olduğunu söyledi.

Önümüzdeki Çarşamba günü AB Dış Politika Şefi Solana ile Ankara'da biraraya gelecek olan İran'ın nükleer başmüzakerecisi Laricani, bugün konuyla ilgili Lübnan eski İçişleri Bakanı Süleyman Ferenciye ile görüştü. Görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Çarşamba günü gerçekleşecek görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulunan Laricani, Batılı tarafların müzakere süreci içinde önkoşullardan bahsetmemesi gerektiğini hatırlatarak, ciddi bir müzakere sürecinde çözüm yollarının bulunabileceğini ve bunun

çıkarlarına olacağını belirtti. Laricani, İran'ın barışçıl nükleer faaliyetlerinde herhangi bir sapma olmadığının müzakerenin ciddi bir konusu olabileceğine değinerek, "Müzakereler suni bir ortamda ve göstermelik bir diplomatik girişim içinde olursa sonuç vermeyecektir" dedi.

Müzakere sürecinde izlenen metodolojinin değişmesini umduklarına dikkat çeken Laricani, AB Dışişleri Bakanları oturumunda İran aleyhinde ambargo kararlarının icra edilmesi kararının şaşırtıcı bir durum olmadığını, bazı Avrupa ülkelerinin de farklı düşündüğünü ve İran ile doğalgaz alanında anlaşma imzaladığını belirtti.

Laricani İran halkının isteklerine karşı gelmenin Avrupa için bir çıkar sağlamayacağının da altını çizdi.

(SS-OYK-OYK-MEF-D)

Kaynak: İHA