Solana'nın Suudi Arabistan Temasları

Solana'nın Suudi Arabistan Temasları

Avrupa Birliği (AB) Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Saud Al Faysal ile Biraraya Geldi.

Solana'nın Suudi Arabistan Temasları

Avrupa Birliği (AB) Ortak Savunma Ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Saud Al Faysal ile biraraya geldi.

3 gün sürecek Ortadoğu gezisi kapsamında bugün Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gelen AB Ortak Savunma Ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Solana, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal ile görüşmesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi. Solana, "Suriye, AB ile olan diyalogunu, başta Lübnan olmak üzere bölgesel sorunlar nedeniyle durdurdu. Suriye ile ilişkileri telafi etmek için, politikalarında bir değişiklik görmeye ihtiyacımız var" dedi.

Diyalogun yeniden başlaması halinde, ilişkilerin telafi edileceğinden kuşkusu olmadığını belirten Solana, "Suriye'nin, yalnızca Filistin değil, aynı zamanda Lübnan üzerinde de çok önemli rolü var. Suriye'nin bu konudaki avantajını, barış sürecinin geliştirilmesi adına kullanmasını bekliyoruz" diye konuştu.

(EA-OYK-OYK-MEF-D)