Solana'nın Lübnan Temasları

Solana'nın Lübnan Temasları

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Ortadoğu Ziyareti Kapsamında Akşam Saatlerinde Beyrut'a Geldi.

Solana'nın Lübnan Temasları

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Ortadoğu ziyareti kapsamında akşam saatlerinde Beyrut'a geldi.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Birri ve Başbakan Fuat Sinyora ile biraraya gelen Solana, Kahire'ye hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında, Lübnan'daki siyasi krizin çözümü için Arap Birliği'nin ortaya koyduğu çözüm planını desteklediklerini ifade etti. Suriye'nin başkenti Şam'da bu ay sonu gerçekleştirilecek olan Arap Zirvesi öncesinde Lübnan'ın cumhurbaşkanını seçmesi gerektiğini belirten Solana, AB'nin Suriye'den Lübnan'daki kriz için daha fazla işbirliği beklediğini kaydetti.

ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait USS Cole savaş gemisinin Lübnan açıklarında uluslararası karasularda demirlemesinin ne gibi bir anlam taşıdığı yönündeki bir soruyu ise Solana, bu konunun niçin bu denli abartıldığını anlayamadığını söyleyerek yanıtladı. Lübnanlılar'ı bugünlerde kaygılandıran şeyin uluslararası karasularda bulunan ABD'ye ait bir savaş gemisi olmaması gerektiğini vurgulayan Solana, bölgede yeni bir gerginliğin baş göstereceği yolundaki söylemlerin ise 'ciddiyetten uzak olduğunu' savundu.

(SA-OYK-OYK-OK-D)