Solana: "İran ile Görüşmelerde Zaman Sınırlı"

Solana: "İran ile Görüşmelerde Zaman Sınırlı"

Avrupa Birliği (AB) Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İran'ın Nükleer Programına İlişkin Sorununun Çözümüne Yönelik Görüşmeler İçin Zamanın Sınırlı Olduğunu Söyledi.

Solana:

Avrupa Birliği (AB) Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İran'ın nükleer programına ilişkin sorununun çözümüne yönelik görüşmeler için zamanın sınırlı olduğunu söyledi.

Solana, AB savunma bakanlarının Finlandiya'daki toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer programına ilişkin görüşmeler konusunda, ''Sınırsız bir zamanımız yok. Bildiğiniz gibi konunun bazı unsurlarına ilişkin bazı ilerlemeler kaydettik. Ancak bizim için ana unsur olan nükleer programın askıya alınması konusunda nihai anlaşmaya varılamadı'' dedi.

Jaiver Solana, ayrıca İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Tahran'ın nükleer konulardaki baş müzakerecisi Ali Laricani ile telefonla görüşmeyi beklediğini de söyledi.

AB ülkeleri, sorunun çözümüne yönelik müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için İran'dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almasını isterken, Tahran yönetimi bu konuyu müzakereler başladıktan sora görüşebileceğini kaydediyor.

Kaynak: AA