Solana: "İran'dan Açık Bir Cevap Alamadık"

Solana: "İran'dan Açık Bir Cevap Alamadık"

İran ile Avrupa Birliği Müzakerecilerinin, İran'ın Uranyum Zenginleştirme Faaliyetlerinin Askıya Alınmasıyla İlgili Olarak 2 Hafta İçinde Yeniden Görüşmeye Karar Verdikleri Bildirildi.

Solana:

İran ile Avrupa Birliği müzakerecilerinin, İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin askıya alınmasıyla ilgili olarak 2 hafta içinde yeniden görüşmeye karar verdikleri bildirildi.

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak ABD'nin de katılımıyla düzenlenen İran-AB görüşmelerinden sonra basına açıklama yaptı.

Solana, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile yapılan görüşmeden sonraki açıklamasında, tarafların iki hafta içinde telefonla ya da şahsen yeniden görüşme konusunda anlaştıklarını söyledi.

Solana, İran'ın görüşmelerde, nükleer programını askıya alması karşılığında önerilen teşvik paketi konusunda açık bir cevap vermediğini belirterek, "(evet) veya (hayır) cevabı almadık, cevabın kısa sürede verileceğini umuyoruz" dedi.

Celili ile görüşmeleri "yapıcı" olarak nitelendiren Solana, "Bu ve diğer sorulara iki hafta içinde cevap almayı ümit ediyoruz" diye konuştu.

Müzakerelere AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, Amerikalı üst düzey diplomat William Burns, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Çin ve Fransa'nın yanı sıra Almanya'nın da temsilcileri katıldı.

Kaynak: AA