Sokak Hayvanları İçin Çalıştay Düzenlenecek

Sokak Hayvanları İçin Çalıştay Düzenlenecek

Orman ve Su İşleri Kocaeli Şube Müdürlüğü tarafından "Sokak Hayvanlarının Yaşam Alanlarının İyileştirilmesi ve İnsanlarla İçiçe Yaşamasının Sağlanması Çalıştayı" düzenlenecek

Sokak Hayvanları İçin Çalıştay Düzenlenecek

Orman ve Su İşleri Kocaeli Şube Müdürlüğü'nce  "Sokak Hayvanlarının Yaşam Alanlarının İyileştirilmesi ve İnsanlarla İçiçe Yaşamasının Sağlanması Çalıştayı" düzenlenecek.

Kocaeli Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Nevzat Alğan, yaptığı açıklamada, Kocaeli'de sokak hayvanları konusunda vatandaşlardan yoğun şikayet geldiğini belirterek, insanların sokak hayvanlarından rahatsız olduğunu ancak bunlarla yaşamanın öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

Sokak hayvanlarının insanları rahatsz etmeden, meskun mahallerin dışında bakılması için çalışma yürüttüklerini dile getiren Alğan, kent genelinde yaklaşık 15 bin başıboş hayvanın olduğunu, bunlardan yaklaşık 6 bininin k0ısırlaştırıldığını kaydetti.

Alğan, sokak hayvanlarının insalarla barışık bir ortamda yaşamasını sağlamak istediklerini vurgulayarak, "Bunun için ilgili kurum ve derneklerin yetkililerinin bu sorun ve sıkıntıları çözmek için önerileri almak, daha sonra farklı fikirleri bir araya getirip, bunu çalıştaya dönüştürmek için çalışma başlattık. Amacımız, hayvanların yaşam alanlarının iyileştirilmesini sağlamak, bunun için de kural ve kaideler koymak ve insanları rahatsız etmeden hayvanları beslenmesini sağlamaktır" diye konuştu.

Çalıştaya Kocaeli Üniversitesi'nden uzmanlar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve alt belediyeler,  sivil toplum kuruluşları, hayvan dernekleri temsilcileri ve gönüllülerin katılacağını kaydeden Alğan, iki ay içinde gerçekleştirilmesi amaçlanan "Sokak Hayvanlarının Yaşam Alanlarının İyileştirilmesi ve İnsanlarla İçiçe Yaşamasının Sağlanması Çalıştayı"nın, Türkiye'de bir ilk olacağını anlattı.

Sokak hayvanları için doğal yaşam alanı

Alğan, Kocaeli Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi'nce Kandıra'da 270 dönümlük arazide sokak hayvanları için doğal yaşam alanı inşaatının devam ettiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Burada sosyal aktiviteler olacak. Bakım evinde hayvanlar kısırlaştırılacak, rehabilite edilecek, belli bir süre bakımı yapılacak. Sokaklarda saldırgan ve insanları rahatsız eden, toplumla bir arada olamayan hayvanlar alınarak, burada iyileştirilmesi sağlanacak,iyileştikten sonra da tekrar alındığı noktaya bırakılacak. Barınak, Türkiye'nin en büyüğü olacak ve aynı anda 5 ile 6 bin hayvanın bakımı yapılacak." - Kocaeli