Sokak Hayvanları Geçici Bakımevine Öğrencilerden Destek

Sokak Hayvanları Geçici Bakımevine Öğrencilerden Destek

Balıkesir'de, Bir İlköğretim Okulundaki Öğrenciler, Aralarında Topladıkları Gazete, Talaş, Minder ve Mama Gibi Malzemeleri, Belediye Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'ne Götürüp Yetkililere Teslim Etti.

Sokak Hayvanları Geçici Bakımevine Öğrencilerden Destek

Balıkesir'de, bir ilköğretim okulundaki öğrenciler, aralarında topladıkları gazete, talaş, minder ve mama gibi malzemeleri, Belediye Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'ne götürüp yetkililere teslim etti.

Balıkesir Belediyesi tarafından, Mayıs 2006'da Ovaköy'de kurulan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi, hayvan severlerden büyük ilgi görüyor. En fazla ilgi gösterenler arasında, velileri ve rehber öğretmenleri ile birlikte sık sık Bakımevi'ni ziyaret eden Fatih İlköğretim Okulu öğrencileri yer alıyor. Öğrencilerin bu ilgisinden hoşnut olan bakımevi yetkilileri, "Sokak hayvanlarının korunması ve rehabilitasyonu amacı ile, ilgili yasal mevzuat çerçevesinde kurulan ve faaliyet gösteren geçici Bakımevinde bulunan hayvanlara toplum olarak sahip çıkılması gerekiyor. Bu iş sadece Belediyenin resmi görevi değil, aynı zamanda toplumsal bir sorumluluk alanıdır" diyerek memnuniyetlerini ifade ettiler.

Rehber öğretmenleri ve velileriyle birlikte bakımevine giden öğrenciler, buradaki hayvanları çok sevdiklerini belirterek, bakımevine daha sık gelmek istediklerini söylediler. Sokaklarda kontrolsüz ve başıboş dolaºan sahipsiz hayvanların, belediyenin oluşturduğu özel bir ekip tarafından toplanarak, Ovaköy'deki Geçici Hayvan Barınağı'na götürülüyor. Barınaktaki hayvanların ilk muayeneleri ile gerekli aşıları, küpe takma işlemleri ve bakımları yapıldıktan sonra ya sahiplendirildiği veya doğal ortamlarına geri bırakıldığı bildirildi. Halen 50 hayvan kapasiteli Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'nin, veteriner odaları, ameliyathane, muayene odası, karantina, müşahede ve hasta bakım bölümleri ile hayvanların tutulduğu barınak bölümünden oluºtuğu, isteyenlerin bakımevinden, sağlık durumu elverişli olan hayvanları sahiplenebildiği, bunun için Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'ne giderek şahsen veya telefonla bilgi alarak başvurmalarının yeterli olduğu bildirildi. Bakımevi yetkilileri, 2007 yılında ekipler tarafından sokaklardan toplanarak Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi'ne getirilen hayvanlardan 149 tanesinin aşıları ve bakımlarının yapıldığını, 118 tanesinin kısırlaştırılırken, 42 hayvanın da sahiplendirildiğini açıkladı.

(YU-) 07.03.2008 23:28 TSİ