Söğüt'te Okul Öncesi Şenliği Düzenlendi

Söğüt'te Okul Öncesi Şenliği Düzenlendi

Bilecik'in Söğüt İlçesinde, 75. Yıl Cumhuriyet Anaokulu 2007 -2008 Eğitim -Öğretim Yılı Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri Düzenlendi.

Söğüt'te Okul Öncesi Şenliği Düzenlendi

Bilecik'in Söğüt ilçesinde, 75. Yıl Cumhuriyet Anaokulu 2007-2008 eğitim-öğretim yılı okul öncesi eğitim şenlikleri düzenlendi.

Şenlikler, Cumhuriyet Meydanı'nda Söğüt Kaymakamı Yakup Canpolat ve Bilecik Milli Eğitim Müdürü Ali Said Çalışkan ile anaokulu öğrencileri Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Öztosun, okul öncesi eğitim kurumlarının, çocukların fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimleri açısından sağlıklı şekilde geçirmesini, hayata hazırlamaya ve aileyi okul öncesi eğitim konusunda bilgilendirmeyi amaçladığını bildirdi. Çocukların zihinsel ve kişilik gelişiminin yüzde 70'nin 0-6 yaş arasında tamamlandığını ve bu süre içerisinde kazanılan davranış biçimlerinin yaşam boyunca devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu: "Okul öncesi eğitim, tüm gelişmiş ülkelerde, hükümet programları ve yatırımların temel hedeflerini ve odak noktalarını oluşturmaktadır. İlçemizde okul öncesi okullaşma oranı son yıllarda yapılan çalışmalarla yüzde 50 seviyesine çekilmiştir. Hedefimiz bu oranı gelişmiş çağdaş ülkelerde olduğu gibi yüzde yüzlere çıkarmaktır. Okul öncesi eğitim kurumları çocuklar için bir anlamda oyun yerleri olarak düşünülmemelidir. Çocukların oyun içinde eğitimi bu kurumlarda planlı ve sistemli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Okul öncesi eğitim kurumları, çocuklar için oyun oynarken, aynı zamanda toplumsal bir ortam hazırlamaktadır."

Okul Müdürü Saime Kaya da, okul öncesi dönemin hayatın altın çağı olduğunu ve en yoğun öğrenme yaşının 0-6 arasında gerçekleştiğini ifade ederek, yaşam boyunca öğrenilenlerin yüzde 80'nin 0-6 yaş arasında olduğunu kaydetti. Eğitimde ilk ve en önemli temel taşın okul öncesi olduğunu ve temel ne kadar sağlam atılırsa eğitimdeki gelişim, değişiminde o kadar nitelikli ve sağlam olacağını anlatan Kaya, şunları kaydetti: "Erken eğitim, çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek isteyen aileler için bir lüks değil, zorunluluk arz ediyor. Beynin en hızlı geliştiği 0-6 yaş arası dönem, çocukların eğitimine başlanması için en uygun zaman dilimi olarak kabul ediliyor. Okul öncesi eğitim çocuğun güven duygusunu pekiştirerek, kişiliğin oluşumuna katkıda bulunur. Okul öncesi dönem çocuğun gelişiminin en hızlı olduğu yıllardır. Bu dönemde verilen eğitim çocuğun geleceğine yön verir. Okul öncesi dönemde çocuklar her şeyleriyle bir yetişkine bağlı, tümüyle edilgen bir durumdan çıkıp bağımsız, ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayabilen, kendine güvenen, düşünen, düşündüğünü ifade edebilen, merak edip araştıran, insanlarla iyi iletişim kurabilen, paylaşmayı bilen birey olabilirler."

Konuşmaların ardından, Söğüt 100. yıl Atatürk İlköğretim Okulu ana sınıfı, Çaltı İlköğretim Okulu anasınıfı ve Küre Dursun Fakıh İlköğretim Okulu anasınıfı öğrencileri müzik eşliğinde hazırladıkları gösterilerini sundu. Oyun oynarken düşerek kolunu kıran Söğüt 100. yıl Atatürk İlköğretim Okulu ana sınıfı öğrencisi Duygu Dikmen (6) sakat kolu ile gösterilerde arkadaşlarını yalnız bırakmadı.

Kaymakam Canpolat, Milli Eğitim Müdürü Çalışkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Öztosun, daire müdürleri, veliler ve öğrenciler daha sonra Cumhuriyet Meydanı'ndan, 75. Yıl Cumhuriyet Anaokuluna kadar kortej yürüyüşü düzenledi. Kaymakam Canpolat ve beraberindekiler daha sonra anasınıfı öğrencileri tarafından hazırlanan resim iş sergisinin açılışını yaparak, yetkililerden bilgi aldılar.