Söğüt'te Acemi Erlerin Yemin Töreni
Haberler » Yerel » Haber

Söğüt'te Acemi Erlerin Yemin Töreni

Söğüt ilçesinde, Jandarma Ulaştırma Eğitim Tabur Komutanlığı'nda vatani hizmetini yapan 1991-2 tertip 1381 acemi er düzenlenen törende yemin etti.

Söğüt'te Acemi Erlerin Yemin Töreni

Ertuğrulgazi Türbesi Tören Alanı'nda gerçekleştirilen yemin törenine, Bilecik 2'nci Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Şafak Karakoç, Bilecik İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ertan Yıldız, Kaymakam Vural Karagül, Jandarma Ulaştırma Eğitim Taburu ve Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Emin Alan, Belediye Başkanı Osman Güneş, Cumhuriyet Savcı Alparslan Kılıç, daire amirleriyle çok sayıda asker ailesi katıldı.

Tuğgeneral Karakoç, törende yaptığı konuşmada, vatani görevlerini yerine getirmeye gelenlerin ettikleri yeminle birer asker olduğunu kaydetti.

Mehmetçiklerin gerektiğinde vatan ve millet için canınızı seve seve vereceğinize yemin ettiğini ifade eden Karakoç, erlere hitaben şunları söyledi:

"İçtiğiniz bu yemine kanınızın son damlasına kadar sarsılmaz bir itaatle sadık kalacağınıza ve seçkin bir örnek jandarma olacağınıza yürekten inanıyorum. Taşıdığınız üniformanın, yüce Türk ulusunun, şerefinin simgesi olduğunu ve bu üniformayı yurdumuzun en ücra köşelerinde bile saygıyla taşıyınız ve öyle hareket ediniz. Bu anlamlı tören ve içtiğiniz ant onurla taşıyacağınız şeref nişanıdır. "

Binbaşı Alan da yeminin, askerliğe yürekten bağlanmanın simgesi olduğunu belirterek, yeminin teminatının şeref, bedelinin de gerektiğinde vatan uğrunda ölmek olduğunu bildirdi.

Yaş kütüğüne dönem plaketinin çakılmasıyla devam edilen törende, 4 haftalık eğitim boyunca eğitim, atış ve spor dallarında başarılı olan erler ile birliğe ilk katılan ere protokol tarafından ödülleri verildi.

Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu'nun marşlar çaldığı yemin töreni, Jandarma Marşı'nın söylenmesi ve tören geçişiyle sona erdi.

- BİLECİK