Soğuk Su Cildi Gençleştiriyor

Soğuk Su Cildi Gençleştiriyor

Elazığ Medical Park Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Dr.

Soğuk Su Cildi Gençleştiriyor

Elazığ Medical Park Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Arslan, soğuk suyla yüze yapılan masajın kanlanmayı arttırdığını belirterek, "Abdest almak bir anti-agingdir. Bizi ferahlatır derler ya, aslında ferahlatıcı etkisi hassas bölgelerimizden kaynaklanır ve bizi yeniler. Mutluluk hormonu, yani serotonin hormonu salgılatır" dedi.

Medical Park Elazığ Hastanesi Estetik Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Arslan, yaşlılık izlerini önlemenin oluştuktan sonra düzeltmekten daha kolay olduğunu söyledi. Dr. Aslan, "Bunu sağlamak için 20'li yaşlardan itibaren bazı noktalara dikkat edip, önlemlerimizi almamız gerekiyor. Aslında bu önlemler de zaten hiç de zor olmayan, sağlıklı yaşamak isteyenlerin normalde de yapmaları gereken şeyler. Ortamında yaşayan, ailesiyle birlikte sofraya oturup yemek yiyen bir gençle, bar ortamından çıkmayan bir gencin yaşlanması aynı olmuyor. 25 yaşında yüzünü gerdirmek için gelen genç kızlar var ve yüzü gerçekten 40 yaşında gibi. Baktığınızda sigara var, alkol var, gece geç yatıyor, gündüzleri uyuyor. Sabahlara kadar sigara içme, gece oturup, sabahları akşama kadar uyuma gibi yanlışlar cildimizin yaşlanmasına sebep olan faktörlerdir. Bunları düzene sokabildiğimiz, stresli ortamları aza indirgediğimiz zaman cildimizin yaşlanma hızını yavaşlatabiliriz" diye konuştu.

"AKŞAM UYKUSU GÜZELLEŞTİRİYOR"

Gece uykusu ile gündüz uykusunun aynı olmadığını kaydeden Dr. Arslan, "Bizim salgıladığımız hormonlar gece farklıdır, gündüz farklıdır. Siz bu döngüyü değiştirirseniz, ne yerseniz yiyin, ne uygularsanız uygulayın, hangi kozmetik ürünleri kullanırsanız kullanın o içinizden gelen iyileşmeyi öldürüyorsunuz. Yine bizim kültürümüzde pek olmayan ya da eski zamanlarda olan güzellik uykusu çok önemli. Öğlenleri yemek sonrası bir 5-10 dakikalık uyku, yani şekerleme ya da güzellik uykusu İtalyanların, Çinlilerin yaptığı bir uygulama. Bu dönemde gerçekten güzelleştirici hormonların aktif olması nedeniyle bu uykuya 'güzellik uykusu' deniyor. Serotonin vücuda salgılanıyor, bu da vücudu canlandıracak, mutlu edecek bir hormondur. Aslında bu 5-10 dakikalık uyku, beynimizde inanılmaz deşarj etkisi yaratıyor. Tam yemek vakti bütün enerjiniz midenizdedir; bu nedenle keşke vaktimiz olsa da kahve çay içerek açtığımız uykumuzu, uyuyarak alsak. Beyin orada gerçekten ihtiyaç duyduğu mineralleri alıyor, vücudumuz yenileniyor. Eğer uyumazsak, vücutta yaşlanma başlıyor. Çünkü o 5-10 dakikalık uykuda vücut yenileniyor" şeklinde konuştu.

"ABDEST MUTLULUK HORMONLARINI ARTIRIYOR"

Sabah erken saatlerde soğuk su ile yüzü yıkamanın çok etkili bir anti-aging yöntemi olduğunu ifade eden Dr. Aslan, "Böylece yüzümüzü canlandırmış oluyoruz. Ben hiç sıcak su kullanmıyorum, hep soğuk suyla yüzümü yıkıyorum. Günde en az 3-4 sefer yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Sadece soğuk suyla yüze yapılan masaj, kanlanmayı arttırıcı bir özelliğe sahiptir. Abdest almak bir anti-agingdir. Bizi ferahlatır derler ya; aslında ferahlatıcı etkisi hassas bölgelerimizden kaynaklanır ve bizi yeniler. Mutluluk hormonu, yani serotonin hormonu salgılatır" ifadelerini kullandı. - ELAZIĞ