Soğan Üreticileri İhracat Teşviki İstiyor

Soğan Üreticileri İhracat Teşviki İstiyor

Mustafa Önal - Suluova Soğan Üreticileri Birliği Başkanı Haydar Karaca, "Ülkemizde ve bölgemizde bu sezon soğan ekimi fazla oldu, devletimiz soğan ihracatını teşvik ederse ürünlerimiz değerlenmiş olacak" dedi.

Soğan Üreticileri İhracat Teşviki İstiyor

Mustafa Önal - Suluova Soğan Üreticileri Birliği Başkanı Haydar Karaca, "Ülkemizde ve bölgemizde bu sezon soğan ekimi fazla oldu, devletimiz soğan ihracatını teşvik ederse ürünlerimiz değerlenmiş olacak" dedi.

Türkiye'nin önemli soğan üretim merkezlerinden biri olan Amasya'da soğan hasadının başlamasının ardından üreticiler, fiyatların düşük olmasından yakınıyor.

Suluova Soğan Üreticileri Birliği Başkanı Haydar Karaca, AA muhabirine açıklamada, tonu 200 TL'ye mal olan soğanın tarlada tonunun 250-300 TL'ye satıldığını belirtti.

Devlet tarafından ton başına 50 TL civarında yapılacak ihracat desteğinin piyasayı hareketlendirerek üreticiyi rahatlatacağını söyleyen Karaca, üretim aşamasında büyük emek harcanan soğanın karşılığını almak istediklerini ifade etti.

"Soğan üretimi oldukça zahmetli. Ekiminden sökümüne kadar yaklaşık 6 ay boyunca çok sayıda insana istihdam sağlıyor" diyen Karaca, şöyle devam etti:

"Bir dönümde yaklaşık 20 işçi çalışarak soğandan ekmeğini kazanıyor. Ülkemizde ve bölgemizde bu sezon soğan ekimi fazla oldu. Fakat yine de fiyatların biraz yükselmesi halinde zarar etmeyeceğiz ya da devletimiz yurt dışına soğan ihracatını teşvik ederse soğan değerlenmiş olacak. Soğan ihracatı olsa kilogram başına 40-50 kuruşa kadar fiyatlar yükselecek. Bölge ülkelerine ihracatın başlaması halinde üreticinin yüzü gülecek."

Karaca, eğer istenilen fiyata ulaşılamazsa soğanı depolara kaldırıp nisan ayına kadar bekleteceklerini sözlerine ekledi.

-Amasya'DA BU YIL 346 BİN 690 TON SOĞANIN HASAT EDİLMESİ BEKLENİYOR-

Amasya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cahit Gülbay ise Amasya'nın, Türkiye'de kuru soğan yetiştiriciliği yapılan iller arasında yüzde 16, 4 oran ve 311 bin 960 ton ile 2010 yılında birinci olduğunu, bu sene ise kentte 346 bin 690 ton soğan hasadının beklendiğini belirtti.

Kentte üretilen kuru soğanın çok önemli bir kısmının iç piyasada tüketildiğini belirten Gülbay, "Soğanın pazarlanmasında üreticiden daha çok tüccarlar ön plana çıkmaktadır. İlimizde de gümrük kapısı olmadığından, ne kadar soğanın ihraç edildiği tam olarak bilinmemektedir. Buna karşın ihracat amaçlı verilen bitki sağlık sertifikasına göre yılda ortalama 10 bin ton civarında ilimizden ihracat yapılmaktadır" dedi.

Gülbay, ihracat yapılan ülkeler arasında Rusya, Türk Cumhuriyetleri, Bulgaristan, Romanya ve Arap ülkelerinin öne çıktığını kaydetti.

(MNL-DLK-NİF)

kilosunun üreticiye maliyetinin 20 Kuruş olduğu, 25 Kuruşa ise

SOGAN URETECIYI GULDURMEDI: TARLADA KILOSU 80 BIN LIRAYA ALICI BULMAKTA ZORLANAN AmasyaLI SOGAN URETICILERI MALIYETIN ALTINDA SATIS YAPARKEN, URETIMIN TALEBIN UZERINDE OLMASI NEDENIYLE DE FIYATLAR SUREKLI DUSUYOR. URETICILER 200 BIN LIRAYA MAL ETTIKLERI SOGANI TARLADA 80 BIN LIRAYA SATAMAMAKTAN YAKINIYOR.

Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta soğan hasadına başlanmasının ardından üreticiler soğanın ihraç edilmesini istiyor.

Yozgat'ın en fazla soğan üretiminin yapıldığı Aydıncık ilçesinde, geçimini soğan üreterek sağlayan çiftçiler, soğan alım satımında fiyat oluşmamasından yakınıyor. Üreticiler, buğday, fındık, tütün gibi ürünlere uygulanan taban ve başfiyat uygulamasının soğan için de uygulanmasını ve yurt dışına ihraç edilmesi gerektiğini belirtiyor.

İlçeye bağlı Büyük Toraman Köyü'nde soğan üretimi yapan İbrahim Özkaya, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, soğan hasadına başlandığını, geçen yıl soğan fiyatlarının bu yılki fiyatlardan daha yüksek olduğunu söyledi. Özkaya,

"Soğan üretimi çok zahmetli bir iştir. Nasıl ki bir çocuğu yetiştirip büyütüyorsak soğanın da ekiminden hasadına kadar aynı ilgi ve uğraşla yetiştiriyoruz. Şu an kilosu 30 ile 60 kuruş arasında satılıyor. Bu fiyat çok düşük bir rakamdır. Çünkü hasada kadar bakımı, sulaması bizim maliyetimizi karşılamıyor. Biz ürünümüzün değerinde satılmasını istiyoruz. Ama tüccar da ucuza almak istiyor, hal böyle olunca bizler de zarar ediyoruz. Devlet yetkililerimiz, bizlere bu konuda yardımcı olmasını istiyoruz." dedi.

Bir başka soğan üreticisi Yasin Şahin ise soğan fiyatının geçen yıl daha yüksek olduğunu ifade ederek, "Soğanı üretiyoruz ve en geç 4. aya kadar biz bu ürünümüzü satıyoruz. Kışlık soğan olduğu için uzun süre dayanıklıdır. Buna rağmen satamadığımızdan dolayı döktüğümüz de oluyor. Çünkü o kadar çok masraf ediyoruz. Bir de bu masrafımızın yarısını dahi karşılamayınca ister istemez götürüp ırmağa döküyoruz. Soğanın üretiminden hasadına varıncaya kadar hep bizlerin cebinden çıkıyor. Şu anda güneydoğu bölgesinden gelen tarım işçilerimizle birlikte bizler de soğan sökümü yapıyoruz. İnşallah önceki yaşadığımız sıkıntıları bu yıl yaşamayız. Tarım Bakanlığı'ndan soğan üreticilerine bu konuda yardımcı olmasını istiyoruz." diye konuştu.

Hasan Tomruk isimli çiftçi ise tarlayı kiralama yolu ile soğan ekimi yaptıklarını belirterek, "Ülkemizde ve bölgemizde bu sezon soğan ekimi fazla oldu. Fakat yine de fiyatların biraz yükselmesi halinde zarar etmeyeceğiz ya da devletimiz yurt dışına soğan ihracatı yapması halinde bizlerin ürünleri değerlenmiş olacaktır. Soğan üretimi oldukça zahmetli bir iştir. Bizler burada ailecek çalışıp şu an hasadını yaptığımız bu soğanları sulayıp, otunu temizleyerek yetiştirdik. Şimdi de teker teker söküp, temizleyip, çuvallara doldurmak suretiyle depolara kaldıracağız. Tabi tüccarlardan uygun fiyat veren olursa hemen satacağız. Aksi takdirde depoya kaldırıp nisan ayına kadar bekleteceğiz." şeklinde konuştu.

Aydıncık Ziraat Odası Başkanı H.Bekir Bostancı da ilçe genelinde yaklaşık 5 bin dönüm arazi üzerinde soğan üretimi yapıldığını ifade etti. Bostancı, şunları kaydetti: "Çiftçilerimiz büyük bir beklenti içerisinde ekimini yaptığı soğanın hasadını yapıyor. Ancak çiftçimiz, soğan için tüccar ve satıcılar arasında bir fiyat oluşturulamadı. Tüccar, soğanı ucuza almak istiyor, çiftçi ucuza satınca zarar ediyor. Devletimizin bazı ürünlere uyguladığı taban ve başfiyat uygulamasının soğana da uygulanması gerekir. Soğan alım satımında fiyat oluşmazsa çiftçimiz ürününü ucuza satarak zarar edecek ya da elinde kalıp çürüyecek veya dökecektir. Çiftçi, soğanı 50-60 kuruşa mal ederken pazarda yarı fiyatına satıyor. Bu nedenle çiftçi toptan satışların başlamasını beklemektedir. Aksi halde kilo veya çuval çuval satışla soğanın Yozgat genelinde tüketilmesi mümkün değildir. Biran önce dış bağlantıların kurularak soğanın yurt dışına ihraç edilmesi gerekir." - AMASYA