Sofya'daki Destek Gösterisinde 25 Bin Kişi Yürüdü

Sofya'daki Destek Gösterisinde 25 Bin Kişi Yürüdü

Libya'da 400'den Fazla Çocuğa Kasıtlı Olarak Aıds Bulaştırmaktan İdama Mahkum Edilen 5 Bulgar Hemşireyle 1 Filistinli Doktorun Serbest Bırakılması İçin Bulgaristan'ın Başkenti Sofya'da Bu Akşam Büyük Bir Gösteri ve Yürüyüş Yapıldı.

Sofya'daki Destek Gösterisinde 25 Bin Kişi Yürüdü

Libya'da 400'den fazla çocuğa kasıtlı olarak AIDS bulaştırmaktan idama mahkum edilen 5 Bulgar hemşireyle 1 Filistinli doktorun serbest bırakılması için Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da bu akşam büyük bir gösteri ve yürüyüş yapıldı.

Gösteri, bu akşam Ulusal Kültür Merkezi NDK'nın önünde başladı. Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı yürüyüş, Sofya'nın simgesi olarak bilinen Aleksandar Nevski Kilisesi'nin önündeki meydanda sona erdi.

Libya'da 8 yıldır tutuklu olan ve idama mahkum edilen Bulgar hemşirelerin serbest bırakılmasını isteyen göstericiler, ''Yalnız Değilsiniz'' ve ''Hemşirelere Özgürlük'' sloganları atarken, ellerinde de Libya lideri Muammer El Kadafi'nin karikatürlerinin bulunduğu pankartlar taşıdılar.

Yürüyüşün ardından Aleksandar Nevski Meydanı'nda, hemşirelerin serbest kalması için dualar edildi. 5 Bulgar hemşirenin ailelerinin de katıldığı gösteri, Bulgar şarkısı ''Yalnız Değilsin''in hep bir ağızdan söylenmesiyle sona erdi. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan gösteri olaysız bitti.

Libya'da idama mahkum edilen Bulgar hemşireler Kristina Vilçeva, Nasya Nenova, Valentina Siropulo, Valya Çervenyaşka, Snejana Dimitrova ile Filistinli doktor Eşref El Hacuc, 1999 yılında tutuklanmışlardı.

Sanıklar hakkında Libya mahkemeleri 2 kez idam cezası verdi. İkinci kez idam cezasına çarptırılan sanıklar karara itiraz ettiler. Bulgar hemşireler ve Filistinli doktor, Libya yargıtayından yapılan itirazın yanıtını bekliyorlar.

Bulgar hemşireler ve Filistinli doktorun serbest bırakılması için ABD ve AB de Libya'ya baskı uyguluyor.

Libya, AIDS hastalığına yakalanan ve ölen çocuklar için yüzmilyonlarca dolar tazminat istiyor.

Kaynak: AA