Sofya: Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Sofya: Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Bulgaristan'da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin 2. Tur Oylaması Saat 19.00 İtibariyle Sona Erdi. Resmi Olmayan İlk Sonuçlara Göre 2. Defa Aday Olan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Oyların Yüzde 77.1'ini Alarak Seçimlerin Galibi Oldu. Rakibi Volen Siderov İse Yüzde 22.9 Oy Oranında Kaldı.

Sofya: Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Bulgaristan'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. tur oylaması saat 19.00 itibariyle sona erdi. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre 2. defa aday olan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, oyların yüzde 77.1'ini alarak seçimlerin galibi oldu. Rakibi Volen Siderov ise yüzde 22.9 oy oranında kaldı.

6 milyon 446 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu Bulgaristan'da kamuoyu araştırmaları, ikinci kez aday olan şimdiki Cumhurbaşkanı Pırvanov'un büyük farkla bu seçimleri de kazanacağını göstermişti. Pırvanov, iktidardaki üçlü koalisyon hükümetinin ortakları olan Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ile üyelerinin çoğunluğunu Türkler'in oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) tarafından da desteklendi. Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşları da çeşitli illerde kurulan yaklaşık 43 sandıkta oy kullandı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Dimitır Tsançev, saat 17.00 itibariyle Türkiye'de çeşitli şehirlerde oy kullanan seçmen sayısının 49 bin olduğunu açıkladı. Türkiye'deki birçok seçim merkezinde oy pusulalarının yetersiz kaldığı ve yetmeyen yerlere diğer merkezlerden aktarma yapıldığı bildirildi.

Ülke genelinde sadece Türkler'in yoğun olarak yaşadığı Kırcaali'deki Bölge Seçim Komisyonu'na iletilen bir şikayet ise kabul edilmedi. Ataka Partisi tarafından komisyona iletilen şikayette, seçmenlere oylanmış pusulalar dağıtıldığı ve hocaların seçim merkezlerinde halka kurban eti dağıttığı yönündeki iddialar asılsız olarak değerlendirildi.

Kaynak: İHA