Sofya: AB'nin Bulgaristan ve Romanya'ya Yeşil Işık Yakması

Sofya: AB'nin Bulgaristan ve Romanya'ya Yeşil Işık Yakması

Avrupa Komisyonu'nun, Romanya ve Bulgaristan'ın Tam Üyeliklerine Yeşil Işık Yakmasından Sonra Bulgaristan'da Bayram Havası Yaşanıyor.

Sofya: AB'nin Bulgaristan ve Romanya'ya Yeşil Işık Yakması

Avrupa Komisyonu'nun, Romanya ve Bulgaristan'ın tam üyeliklerine yeşil ışık yakmasından sonra Bulgaristan'da bayram havası yaşanıyor.

Strasbourg'da bugün yayımlanan raporda, Bulgaristan ve Romanya'nın Ocak ayında üyeliğe kabul edilmesi tavsiyesi ülke genelinde sevinçle karşılandı. Raporun yayımlanmasının ardından televizyondan ulusa sesleniş konuşması yapan Başbakan Sergey Stanişev, Bulgaristan ve Bulgarlar için bu müjdenin, Berlin Duvarı'nın gerçekten ve tam olarak yıkılması anlamına geldiğini vurgulayarak, Bulgarların ve ülkedeki kurumların 16 yıl boyunca bu hedef için var gücüyle çalıştıklarını belirtti. Stanişev, bundan sonra 2 Ocak 2007 tarihinden sonrasını düşünmeye başlayacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ise, Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin Bulgaristan'ın geleceği için en önemli tarihi proje olduğunun altını çizerek, Bulgaristan'ın AB'ye tüketmek için değil, zenginleştirmek için girdiğini ifade etti.

Bükreş'te bulunan Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin, Avrupa Komisyonu'nun raporundan sonra yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın 1 Ocak 2007 tarihinde AB'ye üye olmaya hazır olduğunu kaydederek, komisyon tarafından eleştirilere maruz kalınan yolsuzluklarla mücadele ve yargı sistemindeki reformlar konusunda daha büyük çaba harcamaya devam edeceklerini söyledi.

Bulgaristan'ın 1 Ocak 2007 tarihinde AB üyesi olmasından sonra, Türkiye'de yaşayan ve çifte vatandaşlığa sahip yaklaşık 300 bin Bulgaristan göçmeni de AB vatandaşı olacak.

Kaynak: İHA