Slobodan Miloşeviç'in Kardeşinden Açıklamalar

Slobodan Miloşeviç'in Kardeşinden Açıklamalar

"Sırp Kasabı" Lakaplı Eski Yugoslavya Lideri Slobodan Miloseviç'in Kardeşi Borislav Miloseviç, Kosova'nın Bağımsızlık Kararından En Fazla Avrupa'nın Zarar Göreceğini İddia Etti.

Slobodan Miloşeviç'in Kardeşinden Açıklamalar

"Sırp Kasabı" lakaplı Eski Yugoslavya lideri Slobodan Miloseviç'in kardeşi Borislav Miloseviç, Kosova'nın bağımsızlık kararından en fazla Avrupa'nın zarar göreceğini iddia etti.

Slobodan Miloseviç'in devlet başkanlığı döneminde eski Yugoslavya'nın Rusya'daki elçilik görevini üstlenen Borislav Miloseviç, kardeşinin ölümünün ikinci yıldönümü dolayısıyla RİAN Novosti Ajansı'nda düzenlediği basın toplantısında, ABD'yi sert bir dille eleştirirken, Kosova'nın bağımsızlığının ise uluslararası hukuk normlarına aykırı olduğunu savundu. Yugoslavya'daki etnik azınlıklara bağımsızlık verme politikası izlediğini savunduğu ABD ve AB'nin insanlık suçu işlediğini ve Kosova'nın bağımsızlığıyla sonuçlanan bu sürecin AB dahil dünyanın değişik bölgeleri için kötü örnek oluşturacağını iddia eden Miloseviç, "ABD, Kosova'nın bağımsızlığını destekliyor görünümü vererek, aslında bölgede yeni bir askeri üs oluşturmayı hedefliyor. Tabii ki bu plan Sırp halkı ve Rusya'nın çıkarlarına aykırıdır. Ancak Kosova'nın bağımsızlığı, en fazla Avrupa'ya zarar verecektir" dedi. Batı devletlerinin düşman ilan ettikleri Miloşeviç döneminde Yugoslavya'nın toprak bütünlüğüne gösterdikleri saygıyı, şimdi işbaşında bulunan ve dost ilan edilen hükümet döneminde hiç göstermediklerini ve bunun tam tersini yaptıklarını kaydeden Miloseviç, "Sırbistan siyasi kriz içinde. İşbaşına gelecek yeni iktidarın, Sırp halkının yasal haklarını savunacağını ümit ediyorum" diye konuştu.

Toplantıya katılan Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Direktörü General Leonid İvaşov ise, Slobodan Miloseviç'in halkının çıkarlarını her şeyden üstün tutan gerçek bir vatansever olduğunu savundu. İvaşov, "Slobodan Miloseviç ile çok yakın dostluk ilişkisi olan ve kendisini uluslararası Adalet Divanı'nda savunan birisi olarak şunları söyleyebilirim; Miloseviç'in aldığı tüm kararlar ülkesinin toprak bütünlüğünü ve Sırp halkının yaşam hakkını korumaya yönelikti. Miloseviç son nefesine dek aldığı kararların arkasında durdu. Maalesef Rusya'nın Yugoslavya'ya yeteri kadar destek olamaması, Sırp halkı için Kosova gibi bir facia ile sonuçlandı" dedi. Almanya ve Makedonya'nın, yıllık hacmi 860 milyar doları bulan uluslararası uyuşturucu ticaretinde önemli merkezler olduğunu öne süren İvaşov, Kosova'nın da uyuşturucu ticaretinde Avrupa'daki üçüncü merkez haline geleceğini ileri sürdü. Kosova'daki Sırp azınlığın da soykırıma tabi tutulacağı iddiasında bulunan İvaşov, işsizlik ve açlık içinde yaşayan Kosova'nın AB için büyük bir sorun oluşturacağını söyledi. Rusya'nın Sırbistan ile ilişkilerini daha da geliştirerek bu ülkeye ekonomik destek sağlaması gerektiğini vurgulayan İvaşov, "ABD yönetimi tarafından 20 yıl önce dünyayı yeniden şekillendirmek amacıyla Balkanlar'da başlatılan senaryolar, zamanında fark edilerek durdurulmadı. Yugoslavya'nın ardından Irak, Afganistan, Pakistan, Keşmir'i de kapsayan geniş bir coğrafyada istikrarsızlık oluşturuldu. Dünya güvenliği için Balkanlar'da kalıcı barış ve istikrar ortamı sağlanmalıdır. Rusya'nın bu konuda daha kararlı adımlar atması şart" dedi. Konuşması sırasında dünyanın yeni bir güvenlik sistemine ihtiyacı bulunduğunu da vurgulayan İvaşov, "BM Güvenlik Konseyi üyeliğinin farklı bir şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Dünyada 8 ayrı medeniyet bulunmakta. Her bir medeniyeti temsilen 8 üyenin Güvenlik Konseyi'ne girmesi şart. Bu medeniyetler içinde İslam ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu medeniyetleri de mutlaka yer almalı" diye konuştu.

(AK-OYK-OYK-OK-D)