Şizofrenler Ruh Sağlığı İçin Yürüdü

Şizofrenler Ruh Sağlığı İçin Yürüdü

Şizofreni Hastaları ve Yakınları, Ruh Sağlığının Korunması ve Tedavi Hizmetlerinin İyileştirilmesi Amacıyla Bir Eylem Gerçekleştirdi.

Şizofrenler Ruh Sağlığı İçin Yürüdü

Şizofreni hastaları ve yakınları, ruh sağlığının korunması ve tedavi hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla bir eylem gerçekleştirdi.

¨10 Ekim Ruh Sağlığı Haftası¨ nedeniyle Türkiye Ruh Sağlığı Platformu ve İstanbul Şizofreni Dostları Derneği bünyesinde toplanan yaklaşık 100 şizofren bugün Taksim Meydanı`ndan Galatasaray Lisesi`ne kadar yürüyerek kendilerini toplumdan dışlayanları protesto etti. Ellerinde ¨Şizofreni tedavi edilebilir bir hastalıktır¨, ¨Şizofrenler de çalışabilir¨ gibi pankartlar taşıyan hasta yakınlarına sanatçılar da eşlik etti. Ruh Sağlığı Platformu kurucularından psikolog Ercan Tezal amaçlarının toplum tarafından ruh hastalarına takılan uygunsuz sıfatların kaldırılması ve bu kişilerin tekrar topluma kazandırılması olduğunu söyledi. Günümüzde her beş kişiden birinin ruhsal sorunlarla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Tezal, Türkiye`de ruh sağlığı yasasının olmayışını da eleştirdi. Tezal, ¨Bugün Zimbabwe gibi gelişmemiş dünya ülkelerinde bile ruh sağlığı yasası varken Türkiye`de yok. Ruh hastalarının da hakları güvence altna alınmalıdır. Tedavi hizmetleri konusunda devlet hastalara kolaylıklar sağlamalıdır. Hükümetimizin bu konuya eğilmesini umuyoruz¨ dedi.

SANATÇILAR DA EŞLİK ETTİ

Protesto yürüyüşüne katılanlar arasında edebiyat dünyasında ¨Deli Murat¨ olarak tanınan şair Murat Koçak da vardı. İlginç kostümüyle dikkat çeken ve şizoit hastası olduğunu belirten Koçak, toplumu ruhsal problemleri olan kişilere daha hoşgörülü yaklaşmaya çağırdı.