Siyasiler, Güneydoğu Sorunu'nun Çözümü Konusunda Hemfikir

Siyasiler, Güneydoğu Sorunu'nun Çözümü Konusunda Hemfikir

Eski ve Yeni Birçok Siyasetçi Güneydoğu Sorununun Derinlemesine Tartışılmasını, Birlik ve Bütünlük İçerisinde Çözülmesini İstiyor. Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, Soruna Kürtler ve Türklerin Birliği İçerisinde Çözüm Bulunacağını Belirtirken, Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, Yara Haline Gelen Konuların Tartışılmasını Savundu.

Siyasiler, Güneydoğu Sorunu'nun Çözümü Konusunda Hemfikir

Eski ve yeni birçok siyasetçi Güneydoğu sorununun derinlemesine tartışılmasını, birlik ve bütünlük içerisinde çözülmesini istiyor. Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, soruna Kürtler ve Türklerin birliği içerisinde çözüm bulunacağını belirtirken, Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, yara haline gelen konuların tartışılmasını savundu.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Muş Milletvekili Sırrı Sakık, bu doğrultuda devlet değil demokrasi istediklerini belirterek, üniter devleti kabul ettiklerini, itirazlarının tek millet anlayışına olduğunu savundu.

21'inci Dönem Diyarbakır Milletvekili Abdülbaki Erdoğmuş'un "Mahzun Mezopotamya" adlı kitabının tanıtım kokteyli siyaset dünyasının farklı yelpazelerinden önemli isimlerini biraraya getirdi.

Park Otel'de yapılan kokteyle Eski Başbakan ve Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, DTP TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık ve Hasip Kaplan'ın yanı sıra SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Saadet Partisi (SP) Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç ve SP Eski Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu katıldı.

İkramların ardından tanıtım kokteyli çerçevesinde konuşmalara geçildi. "Mahzun Mezopotamya"nın Yazarı Erdoğmuş, kitabında Güneydoğu ve bölge insanına ilişkin ezber bozan tespitler ve önerilerde bulunduğunu kaydetti.

Mezopotamya'nın bir ırka indirgenemeyeceğinin altını çizen Erdoğmuş, bölgeyi ortak tarih, ortak kültür ve ortak kader olarak nitelendirdi. Abdülbaki Erdoğmuş, bölge halkı arasındaki çatışmalar ortadan kaldıracak projelerin yeniden düşünülmesi gerekliliğine işaret ederken, irtica ve bölücülükten ziyade dayatmacı ve inkarcı siyasetlerin Türkiye'yi tehlikeye attığını, tehdit ettiğini ifade etti. Erdoğmuş, çatışmaların halklar arasında değil ideolojiler arasında olduğunu söyledi.

YILMAZ: "GÜNEYDOĞU SORUNUNA BİRLİKTE ÇÖZÜM BULACAĞIZ"

Kokteylde söz alan Eski Başbakan Yılmaz, modernleşemeyen toplumların çökmeye mahkum olduğunu belirtti. Türkiye'nin modernleşme sürecinde zaafları bulunduğundan bahseden Yılmaz, Türk modernleşmesinde şekilciliğin söz konusu olduğunu, yerle bir edilen dogmaların yerini yeni tabuların aldığını dile getirdi. Yılmaz, süreç bağlamında çözülemeyen birçok sorunun halı altına süpürüldüğünden yakındı.

Türkiye'de şartların halı altına itilen konuları görüşmeye el verişli olduğuna dikkat çeken Mesut Yılmaz, zamanın yanlışlarının itiraf edildiğini, gereken reformların yapıldığını savundu. Yılmaz, öncelikle özgür tartışma ortamının var olması gerektiğini belirterek, "Dirençle karşılaşılsa bile bugün bu ortam Türkiye'de mevcuttur. Ben 'Avrupa Birliği'nin yolu Diyarbakır'dan geçer' derken Kürt sorununun Türk sorunu olduğunu ve Türkler tarafından çözülebileceğini beyan ettim. Bu konuda diğer ülkelerin tecrübelerinden yararlanılmalıdır. Soruna çözümü birlikte bulacağız" diye konuştu. Yılmaz, terörü kabul etmeyen ve kınamayan çevrelerin soruna çözüme katkıda bulunmalarının mümkün olmadığını ifade etti.

SAKIK: "ÜNİTER DEVLETE SAYGILIYIZ ANCAK TEK MİLLET ANLAYIŞINA KARŞIYIZ"

DTP'li TBMM İdare Amiri Sakık ise "Kürt sorununu ne PKK ne de DTP yarattı. 1924 yılından itibaren inkar siyaseti uygulanmaya başlandı. Kürtler devlet değil demokrasi istiyor. Farklılıklar zenginliklerimiz ise ona saygı duymalıyız" dedi.

Üniter devlete saygı duyduklarını belirten Sakık, tek millet anlayışına karşı çıktıklarını dile getirdi. Sorunun kabullenmesi halinde gereken adımların atılabileceğine işaret eden DTP'li Sakık adresi Ankara ve TBMM olarak gösterdi.

SHP Genel Başkanı Karayalçın da ülkenin inanç ve etnik kökenlerden kaynaklanan sorunlarınının çözülmesi için ele alınması, tartışılması gerektiğini kaydetti. Karayalçın, "Demokrasiye inanıyorsak yara haline gelen sorunlarımızı kapatmalıyız" şeklinde konuştu.

Mehmet Bekaroğlu ise, kitabın Kürt kökenli siyasilerden farklı olarak "Muhattapsız Çözüm"ü bir öneri olarak sunduğunu bildirdi. Türkiye'de siyaset alanının son yaşananlarla birlikte tekrar tıkandığına temas eden Bekaroğlu, "Kürt sorunu ve Müslümanlık sorunu Türkiye'de var olduğu müddetçe ülke yoluna devam edemez" ifadesini kullandı.

Kaynak: CHA