'Siyasi Sebeplerden Eğitim Müzakereleri Başlamadı'

'Siyasi Sebeplerden Eğitim Müzakereleri Başlamadı'

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'Bazı siyasi sebeplerden ötürü bir türlü bu başlıkta müzakere açılamamıştır.' dedi. Çelik, bu hususun düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

'Siyasi Sebeplerden Eğitim Müzakereleri Başlamadı'

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'nin yaklaşık 1.5 yıl önce Avrupa Birliği Komisyonu'na, eğitim ve kültür alanında müzakere pozisyon belgesini gönderdiğini hatırlatarak, "Ancak bazı siyasi sebeplerden ötürü bir türlü bu başlıkta müzakere açılamamıştır." dedi. Bunun bir yanlışlık olduğunu söyleyen Çelik, bu hususun düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara'daki büyükelçiliklerde görev yapan eğitim sorumlularına yönelik bilgilendirm toplantısı yaptı.

Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen toplantıya TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş, Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve bazı büyükelçiler ile büyükelçilik çalışanları katıldı.

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitim alanında gerçekleştirilen reformlar ve yapılacaklar hakkında bilgi verdi.

Çelik'in, salondakilere bir de sitemi vardı. "Malumunuz sitem sevgiden doğar. Dost isek birbirimize eksiklikler konusunda sitem etmemiz lazım." diyen Çelik, Türkiye'nin eğitim ve kültür alanında müzakere pozisyon belgesini yaklaşık 1.5 yıl önce Avrupa Birliği Komisyonu'na gönderdiğini hatırlattı.

Bakan Çelik, "Buna rağmen, bir buçuk yıldan beri, eğitime bağlı değil, ama bazı siyasi sebeplerden dolayı bir türlü bu başlıkta müzakere açılmamıştır. Bunun bir yanlışlık olduğunu, düzeltilmesi gereken bir husus olduğunu ifade etmek istiyoruz. Umud ediyorum ki, kültür ve eğitim başlığı altındaki müzakere bir an önce başlar. Bu konuda da paylaşacağımız çok şey olduğunu biliyoruz ve yolumuza devam edeceğiz." diye konuştu.

Bakan Çelik'in konuşmasının ardından, resepsiyona geçildi.

Kaynak: CHA