Siyasette Şiir Modası

Siyasette Şiir Modası

Kuzey Irak Operasyonu Sonrası Mehmetçikler İçin Mehmet Akif ve Necip Fazıl Kısakürek'ten Dizeler Okuyan Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a, Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, Ünlü Şair Orhan Veli'nin "Vatan" Şiiriyle Yanıt Verdi.

Siyasette Şiir Modası

Kuzey Irak operasyonu sonrası Mehmetçikler için Mehmet Akif ve Necip Fazıl Kısakürek'ten dizeler okuyan Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a, Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu, ünlü şair Orhan Veli'nin "Vatan" şiiriyle yanıt verdi.

Soylu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında ağır kış şartlarına rağmen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gerçekleştirdiği operasyonun herkesin göğsünü kabarttığını söyledi. Operasyonun terörün kökü kazınıncaya kadar devam etmesini isteyen Soylu, DTP'yi de tahrikler konusunda uyardı.

Şiirli siyasetin moda olduğunu belirterek, Erdoğan'ın son açıklamalarına gönderme yapan Soylu, şunları kaydetti:

"Şiir okumak güzel de okuduğunun anlamını yerine getirmek daha güzel. Sözlerimi Orhan Veli'nin 'Vatan için' isimli bir şiiriyle bitirmek istiyorum. Neler yapmadık şu vatan için? Kimimiz öldük, kimimiz nutuk söyledik." Soylu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü de Kuzey Irak'a operasyonun başladığı gün türbana ilişkin anayasa değişikliğini onaylamakla eleştirdi. Soylu, "Evlatlarımız tetik başındayken bu kararı imzalaması kötü bir tesadüf olmuştur, şık olmamıştır" dedi.

Türban tartışmasında iktidar ve muhalefeti "Türkiye iki cemaat arasında bir kavgayı seyretmektedir" diye eleştiren, bu tartışmanın Türkiye'yi gerdiğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

"Bir taraftan dini siyasallaştırmaya çalışan iki cemaat acımasız bir şekilde Türkiye'yi germekte ve mağdur olan insanların mağduriyetini artırmaya çalışmaktadır. Türban meselesi korku tünelinin içine girmiştir." Soylu, kararı üniversitelerin kendi vermesi önerirken YÖK'ün ya kaldırılmasını ya da Koordinasyon Kurulu'na dönüştürülmesini istedi.

(TAN-ÖK-Y)

Kaynak: İHA