Sivil Toplum ve İş Dünyası Temsilcileri, Zeytin Dalı İçin Omuz Omuza

Sivil toplum ve iş dünyası temsilcileri, Zeytin Dalı Harekatı'na desteklerini ortak bir açıklama ile dile getirdi.

Piyasaların da desteklediği Zeytin Dalı Harekatı için iş dünyası da tek ses oldu. Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşları omuz omuza vererek Türk ordusunun yanında olduklarını açıkladı. Dün yapılan ortak açıklamada, Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak, kendisi ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmak için adım attığı vurgusu yapıldı. "Bizler ulusal güvenliğimizi korumak amacıyla devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz" mesajı gönderen iş dünyası ekonominin çarklarının döndüğü ve piyasa istikrarının devam ettiğini de dile getirdi.

"TÜRKİYE EN GÜÇLÜ CEVABI VERMİŞTİR"

Bildiriyi okuyan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Fırat Kalkanı ile başlayan ve Zeytin Dalı Harekatı ile devam eden operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermiştir" dedi. Hisarcıklıoğlu, sivil toplum kuruluşlarını ve iş dünyasını temsilen yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak, kendisi ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmak için adım attığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, ayrıca şunları kaydetti:

"MEŞRU HAKKIMIZ"

"Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Zeytin Dalı Harekatı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi terörle mücadele kararları ile Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye'nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekat, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur." Türkiye'nin önde gelen 16 kuruluş arasında isimler şu şekilde sıralandı:

GENİŞ KATILIMLI BİLDİRİ

Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye Kanadı'nı oluşturan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), HAK-İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), TOBB ile Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu, Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD).

"AÇIK İLETİŞİM ETKİLİ OLDU"

Gedik Yatırım Menkul Değerler AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin, "Piyasalar ilk olumsuz tepkinin ardından olumlu tepki ile devam etti. Dünya piyasaları da olumlu gidiyor. Şu anda piyasalara etkisi son derece sınırlı" dedi. Zeytin Dalı Harekatı'nın piyasalara etkisi hakkında konuşan Topaç, "Konunun boyutunun ne olacağı belirli değildi. Uluslararası tepkinin ne olacağı belli değildi. Ama gayet güzel şekilde politikalar yürütüldü. Uluslararası tepki şu anda sınırlı görülüyor. Ayrıca yurt içinde de tam destek var. Böyle olunca bütün konular normalleşmiş oldu. Diplomatik bir başarı var. Operasyonun belirli sınırda kalacağı görüşü oluştu" diye konuştu.

"EKONOMİDE İŞLER YOLUNDA"

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Bu millet, tüm gücüyle devletinin ve ordusunun arkasındadır. Zeytin Dalı Harekatı, yerli ve milli atılımın dünyaya sergilenmesi açısından da tarihe geçecektir" ifadesini kullandı. Baran, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, harekatı yüzde 75'i yerli ve milli donanımla yürütmesinin önemli olduğuna dikkati çekti.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin de, "Cephede vatan savunması yapan bütün asker ve subaylarımızı ve ailelerini minnetle selamlıyoruz. Silahlı kuvvetlerimizin kiralık teröristlere karşı mücadelesini bütün kalbimizle destekliyoruz. Allah evlatlarımızın yardımcısı olsun" dedi.

"İSTİKRARDA SORUN YOK"

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muhittin Kaplan da, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlamasıyla Türkiye piyasalarında yaşanan bu gelişmeleri değerlendirdi. Kaplan, "Belirsizlikte ciddi bir azalma meydana gelecek. Bu ortamında ekonomiye olumlu yansımasını bekliyorum. Ekonomik aktörlerin davranışına baktığımızda da bunu rahatlıkla görebiliyoruz" değerlendirmesini yaptı.