Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Partiler Sivil Anayasa İstedi

Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Partiler Sivil Anayasa İstedi

Memur-sen Tarafından Düzenlenen 'Sivil Anayasa İstiyoruz' Başlıklı Basın Açıklamasında, Yargıya Güvenin Kalmadığı Vurgulandı.

Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Partiler Sivil Anayasa İstedi

Memur-Sen tarafından düzenlenen 'Sivil Anayasa İstiyoruz' başlıklı basın açıklamasında, yargıya güvenin kalmadığı vurgulandı.

Demokrasi Parkı önünde Memur-Sen tarafından yapılan 'Sivil Anayasa İstiyoruz' adlı basın açıklamasına Hak-İş, İHH, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi destek verdi. Burada grup adına konuşan Memur-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Gaffari İzci, Anayasa Mahkemesi'nin 367 kararından sonra başörtüsü ile ilgili verdiği bu kararın milletin yargıya güvenini ortadan kaldırıp, vatandaşın emniyet duygusunu bitirdiğini savundu. İzci, "Anayasa Mahkemesi'nin son iptal ve yürütmeyi durdurma kararı ise ayrıca Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa'yı çiğnemesi ve mahkeme üyelerinin Anayasa suçu işlemeleri manasına gelmektedir. Bu kararla Anayasa Mahkemesi artık kendini yasamanın yerine koymakta, kuvvetler ayrılığı prensibini yok etmektedir. 12 Eylül darbesiyle Anayasa'nın ortadan kaldırılıp, halihazırda ortada bir Anayasa olmamasına rağmen o günün şartlarında bir kara mizah örneği olarak varlığını devam ettiren Anayasa Mahkemesi, artık kararlarını hangi Cumhurbaşkanı tarafından atanmışlarsa onun misyonu doğrultusunda vermektedir. Gelinen bu nokta mahkemenin yapısının değişmesiyle ilgili aciliyeti ortaya koymaktadır" dedi.

Tek çözümün katılımcı ve gerçek demokrasi ile sivil bir Anayasa olduğunu söyleyen İzci, "Özgürlüklerin zihniyet zemini olarak teminatı tam anlamıyla işleyen bir demokrasidir. Özgürlükler, demokrasiyle birlikte genişler. Devlet, milletin belirlediği hukuku uygulayan, topluma hizmet eden bir kurumdur. Demokratik devletin resmi ideolojisi olamaz. İnsanlar belirli bir ideolojik kalıba sokulmaya çalışılmamalıdır. Devlet, hukuku kendi düşüncesi ve inancı doğrultusunda kullanmamalıdır. Devlet, düşünceler karşısında eşit mesafede ve tarafsız olmalıdır. Yeni bir Anayasa bu ilkeler üzerine inşa edilmelidir" şeklinde konuştu.

(AA-OÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA