Sivil Anayasa Çalışmaları

Sivil Anayasa Çalışmaları

Türkiye'nin Yıllar Sonra Çağdaş ve Sivil Bir Anayasa Yapabilme İmkanı Elde Ettiğini İfade Eden Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Bütün Çalışmalardan Yararlanarak Yeni Bir Anayasa Hazırlama ve Bunu Kamuoyunun Tartışmasına Açma Çalışması İçindeyiz. Ama Şuana Kadar İktidar Partisi Olarak 'Bizim Anayasa Değişikliği Teklifimizdir' Diyebileceğiz Bir Anayasa Metni Henüz Ortaya Çıkmadı" Dedi.

Sivil Anayasa Çalışmaları

Türkiye'nin yıllar sonra çağdaş ve sivil bir anayasa yapabilme imkanı elde ettiğini ifade eden Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Bütün çalışmalardan yararlanarak yeni bir anayasa hazırlama ve bunu kamuoyunun tartışmasına açma çalışması içindeyiz. Ama şuana kadar iktidar partisi olarak 'bizim anayasa değişikliği teklifimizdir' diyebileceğiz bir anayasa metni henüz ortaya çıkmadı" dedi.

Eyüp'teki "14. Geleneksel Ramazan Kültür Etkinlikleri", Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in katıldığı törenle başladı. Açılış törenine, Bakan Şahin'in yanı sıra AK Parti İstanbul milletvekilleri Ömer Dinçer ve Alaaddin Büyükkaya ile Eyüp Belediye Başkanı Eyüp Genç de katıldı. Mehter Takımı'nın gösterisiyle başlayan törende bir konuşma yapan Mehmet Ali Şahin, kitap fuarını açmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Burada tekstil ya da gıda fuarı da açabilirdik. Ama Ahmet Genç ve arkadaşları kitap fuarının

açılışında bizleri buraya topladılar. Tabi ki ilk emri 'oku' olan bir dinin mensuplarının kitap fuarı açması çok anlamlı" dedi.

Ahmet Genç, konuşmasının ardından Bakan Şahin'e çini hediye etti.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, milletvekilleriyle birlikte kitap fuarının açılışını yaptı. Tek tek standları gezen Bakan Şahin, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bakan Şahin ile tokalaşan ve fotoğraf çeken vatandaşlar adeta birbirleriyle yarıştı.

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Şahin, anayasa hazırlıkları çalışması üzerine sivil toplum kuruluşlarından gelen eleştirilerin hatırlatılması üzerine "Türkiye yıllar sonra çağdaş ve sivil bir anayasa yapabilme imkanı elde etti. İktidar partisi olarak bu imkanı değerlendirmek için çalışma başlattık. Öteden beri sivil toplum örgütleri de birçok sivil anayasa çalışması yaptı. Biz bütün bu çalışmalardan yararlanarak yeni bir anayasa hazırlama ve bunu kamuoyunun tartışmasına açma

çalışması içindeyiz. Ama şuana kadar iktidar partisi olarak 'bizim anayasa değişikliği teklifimizdir' diyebileceğiz bir anayasa metni henüz ortaya çıkmadı" diye konuştu.

Bakan Şahin, oluşturulan bilim heyetinin anayasa üzerine çalışmalar yaptığını belirterek, "Bu çalışmaları kısa sürede bitirebileceğimize inanıyorum. Şimdi fikir söyleyenler o zaman da inanıyorum çok faydalı önerilerini ortaya koyacak. Zaten anayasa toplumsal mutabakatla yapılırsa çok daha anlamlı olur. Bunun farkındayız. Tartışılmasından, konuşulmasından korkmuyoruz. Yapılan eleştirileri de istifade edebileceğimiz düşünceler olarak olumlu bakıyoruz. Tartışmayan, konuşmayan toplumlar hiçbir şey üretemez.

Biz bunun bilincindeyiz" şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Hangi bölümlerin değişeceği konusunda tartışmalar var, ne diyorsunuz?" şeklinde soru üzerine ise "Ben anayasa değişikliği paketinin içine girmem. Kamuoyu ile tartışılabilen bir metin ortaya çıkana kadar da girmeyeceğim. Bir prensip kararı aldık, bu konuların yetkilisi Sayın Fırat'tır" ifadelerini kullandı.

(ÖFA-ED-ÖK-Y)