Siverekliler, Dayanışma Gecesinde Bir Araya Geldi

Siverekliler, Dayanışma Gecesinde Bir Araya Geldi

Siverekliler, Dayanışma Gecesinde Bir Araya Geldi
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Diyarbakır Siverekliler Derneği'nce dayanışma gecesi düzenlendi.

Diyarbakır Siverekliler Derneği'nce dayanışma gecesi düzenlendi.

Dernek Başkanı Burhan Erol, Kaplan City Düğün ve Kongre Salonu'nda düzenlenen ve AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu'nun da katıldığı gecede yaptığı konuşmada, Siverek'in adını duyurmak, yaşatmak, bir araya gelerek sevinçleri ve acıları paylaşmak, kültürleri genç kuşaklara aktarmak için geceyi düzenlediklerini belirterek, "1926 yılına kadar vilayet olan Siverek'in o tarihten bu yana il hakkı gasp edilmiştir. Buna rağmen büyüklerimiz gittikleri her yerde kendisini sevdirmiş, saydırmış ve Siverek ismini iftihar edilecek seviyeye çıkarmıştır. Siverek binlerce akademisyen, sanatçı, yazar, şair, bürokrat ve sanayici yetiştirmiştir" dedi.

Şair Sinan Karakaş'ın Siverek'in il olma hakkı ile ilgili yazdığı

"Kazanılmış Hakkımız" şiirini okuyan Dernek Başkanı Erol, şiiri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ulaştırmak üzere AK Parti Milletvekili Galip Ensarioğlu'na verdi. Milletvekili Ensarioğlu da şiiri Başbakan Erdoğan ile tüm bakanlara ulaştıracağını söyledi.

Dr. Selçuk Mızraklı ise dernek bünyesinde veya dayanışma gecesi sayesinde yardıma muhtaç üniversite öğrencilerine burs verilmesi yönünde çalışma yürütülmesini isteyerek, "40-50 yıl önce Siverek Eğitim ve Kültür Derneği'nce o dönem üniversitede okuyan öğrencilere burs sağlandığını biliyoruz. Bugün aynı şeyi hep birlikte yapabiliriz. Bunun için el ele vererek, ihtiyaç sahibi gençlerimize imkan sağlayabiliriz" diye konuştu.

Geceye Milletvekili Ensarioğlu'nun yanı sıra Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, HAK-PAR eski Genel Başkanı Sertaç Bucak, Doç. Mustafa Kemal Çelen, Siverek'i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği Onursal Başkanı Koçali Aymaz, Siverek'i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Muzaffer Bayram ile çok sayıda davetli de katıldı.

Siverekliler daha sonra sahne alan Urfa sıra gecesi ekibi "Çekirge Saz Grubunun" seslendirdiği şarkılar eşliğinde halay çekti.

Muhabir: Özgür Ayaydın

Yayıncı: İrfan Cemiloğlu - DİYARBAKIR

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title