"Sivassporlu 3-4 Oyuncuyu Atmak Zorunda Kalırım"

"Sivassporlu 3-4 Oyuncuyu Atmak Zorunda Kalırım"

Futbol Federasyonu'nun, Trabzonspor-sivasspor Maçı ile İlgili Önceki Gün Aldığı 'Karşılaşma Tarafsız Sahada Tekrar Edilecek' Kararının Gerekçesi Açıklandı.

Futbol Federasyonu'nun, Trabzonspor-Sivasspor maçı ile ilgili önceki gün aldığı ''karşılaşma tarafsız sahada tekrar edilecek'' kararının gerekçesi açıklandı.

Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, tekrar kararının çıkmasında, hakem Bülent Demirlek'in maçı tatil ederken olayları gerekçe göstermesinin yanı sıra federasyon temsilcilerine "Eğer sahaya çıkarsam Sivasspor Kulübü'nden 3-4 oyuncuyu atmak zorunda kalırım" sözlerini sarf etmesinin etkili olduğu vurgulandı.

Trabzonspor-Sivasspor Turkcell Süper Lig müsabakası hakkında düzenlenen hakem, 4. hakem, temsilci ve gözlemci raporlarının incelendiği belirtilen açıklamada, gelişen olaylar anlatıldı.

Müsabakada temsilci olarak görev yapan Metin Demir'in 27 Ağustos'ta verdiği ek raporda, ''Müsabakanın durmasına sebep olan saha olaylarının yatışmasını takiben hakem soyunma odasına gittiğini, hakeme, ortamın normale dönmeye başladığı ve seyircinin tribünlere döndüğünü'' belirttiği kaydedildi. Açıklamada, Metin Demir'in ek raporunda ''Odada müsabaka hakemleri ile birlikte müsabakanın gözlemcisi ve temsilcisi bulunduğu bir sırada, hakem Bülent Demirlek'in 'Eğer sahaya çıkarsam Sivasspor Kulübü'nden 3-4 oyuncuyu atmak zorunda kalırım' şeklinde görüş beyan ettiği, akabinde maçı tatil etme kararını temsilcilere ilettiği ve temsilcilerin de durumu her iki kulübe bildirmesini talep ettiği, bu talep neticesinde kararın her iki kulüp başkanına iletildiği'' şeklinde ifadelerin yer aldığı kaydedildi.

Müsabakanın diğer temsilcisi Tufan Öktüren'in de aynı gün verdiği ek raporunda, Metin Demir'in raporunu aynen onayladığı vurgulandı.

Yapılan açıklamada, saha olaylarının Trabzonspor Kulübü taraftarları ile Sivasspor futbolcuları ve masörünün eylemlerinden doğduğunun, dosyada mevcut hakem, 4. hakem ve 2 temsilci raporu ile sabit bulunduğu ve bu konuda yönetim kurulunda tam bir vicdani kanaat oluştuğu kaydedildi. Gerekçeli kararda şöyle devam edildi:

''Hakem, raporlardan da anlaşıldığı üzere müsabakayı seyirciler tarafından Sivassporlu futbolculara yapılan fiili ve çirkin saldırıların devam etmesi, Sivassporlu futbolcular tarafından karşılık verilmesi, ayrıca özel güvenlik güçlerinin yetersiz kalması nedeniyle tatil etmiştir. Geçmiş uygulamalar ve müsabakada meydana gelen olayların ışığında, temsilcilerden alınan ek raporlarda ve akabinde temsilcilerin yönetim kurulu huzurunda yapmış olduğu açıklamalarına göre hakemin, raporunda tatil gerekçesi olarak göstermiş olduğu hususlar haricinde, maçın tatiliyle ilgili olmayan bir konuda görüş beyan ettiği, tatil kararını bu saik etkisinde verdiği anlaşılmaktadır. Hakemin raporunda beyan etmiş olduğu tatil gerekçesinden önce federasyonu temsilen orada bulunanlar önünde açıklamış olduğu 'müsabakayı devam ettirmesi halinde müsabakayla ilgili farklı bir sonucun ortaya çıkmasına sebep olacak eylemi ve bu eylemden sonucu sebebiyle kaçınması' yönündeki tavrı, bir müsabakanın neticesi tamamen vereceği kararların sağlıklı ve adaletli olmasına bağlı olan hakemin, müsabaka ile ilgili adil ve sağlıklı bir tatil kararı veremediği yönünde bir kanaat oluşmasına yol açmıştır.

Ayrıca Futbol Müsabaka Talimatı'nın 29/b maddesi, hakemin müsabakanın devam ettirilmesine olanak kalmaması halinde tatil kararı verebileceğini düzenlemiştir. Burada asıl olan, hakemin tatil kararını verirken güvenliğin, müsabakanın devamına engel olacak şekilde zafiyete uğradığını ve bu zafiyetin devam etmekte olduğunu tespit ederek sağlıklı bir karar vermesidir. Gerek ek raporlar, gerekse yönetim kurulu huzurundaki açıklamalardan anlaşıldığı üzere hakemin, temsilcilerin odaya girmesinden sonra bu konu ile ilgili bir değerlendirme yapmadığı, sahada ve tribünlerde güvenlik ile ilgili tedbirler hakkında temsilcilerle bilgi alışverişinde bulunmayarak tedbirsiz davrandığı bu sebeple maddede yer alan tüm şartların oluşmadığı anlaşılmış, tatil kararının hukuki dayanağı zedelenmiştir. Verilen tatil kararının hukuki temellerden yoksun ve adil olmadığı yönünde yönetim kurulunda oluşan bu kanaat neticesinde, Futbol Müsabaka Talimatı'nın 29/b maddesinin üçüncü paragrafına dayalı olarak karar verme gereği doğmuştur."

Federasyon yönetim kurulunun gerekçeli kararında, müsabakanın uzatma dakikalarında durduğu ve bu dakikadan sonra da hakem tarafından tatil edilmediği belirtilirken, futbol müsabakalarında skorun, bitiş düdüğüne kadar değişebileceğinin, futbol oyununun defalarca rastlanmış bir gerçeği olduğuna vurgu yapıldı.

Kararda, ''Bu sebeple, tatil edilen müsabakanın bitiş düdüğüne çok az bir süre kalmış olmasına rağmen normal bir şekilde sonuçlanamamış olması, az da olsa kalan sürede her iki takımın skoru değiştirebileceği gerçeği de göz önünde bulundurularak, müsabakanın yarıda kalan skoruyla tescili futbol oyunu açısından adil görülmemiştir'' denildi.

Gerekçeli kararda, Trabzonspor-Sivasspor maçının, tüm bu gerekçelerle, hakemin tatil kararının uygun görülmemesi nedeniyle tarafsız bir sahada ve seyircisiz olarak yeniden oynanmasına; tekrar edilecek maçta her iki takımın da tatil edilen müsabakadaki kadrolarında yer alanlar dışında başka bir futbolcu oynatamamasına karar verildiği bildirildi.