Sivas Haberleri

Sivas haber, Sivas son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sivas 30.7.2020
Son Dakika | Van Teknokent tarafından hazırlanan proje ABD tarafından desteklenecek
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Teknokent yönetiminin hazırladığı "PatentGrowth-Gelişmekte Olan Bölgelerde Patent Bilgisinin Yaygınlaştırılması ve Patent Tabanlı Girişimlerin Hızlandırılması Projesi" ABD Dışişleri Bakanlığından destek almaya hak kazandı. Van YYÜ'den yapılan açıklamaya göre, yürütücülüğü Van Teknokent tarafından gerçekleştirilecek ve bir yıl sürecek olan proje Patent Effect iş birliğinde yürütülecek. YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli yaptığı açıklamada, dünyadaki mevcut teknolojilerin yüzde 80'inin teknik bilgisinin patent veri tabanlarında yer aldığını belirtti. Şirketlerin, üniversitelerin ve girişimcilerin büyük çoğunluğunun bu bilgiden yeterince istifade edemediğini, firmaların büyük çoğunluğu inovasyon için doğal bir kaynak özelliği taşıyan bu patent verilerini takip etmediğini aktaran Şevli, şu bilgileri verdi: "PatentGrowth isimli bu projemizle TÜBİTAK ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenmiş gelecek vaat eden 7 teknoloji alanında 7 ayrı Teknoloji Vizyon Raporu hazırlanacak ve 7 ayrı ilde gerçekleştirilecek online etkinliklerle hedef kitleye tanıtılacaktır. Patent kültürünün ve bilgisinin gelişmekte olan bölgelerde bulunan araştırmacılar, girişimciler ve KOBİ'ler arasında yaygınlaşmasını amaçlayan projeyle eşleştirme faaliyetleri, tanışma toplantıları, mentörlük faaliyetleri yürütülecektir. Bu sayede hedef bölgede patent tabanlı ticari faaliyetlerin artırılması ve inovasyon ekosisteminin güçlendirilmesi, hedef bölgede patent başvuru sayılarının artması, patent tabanlı işletme sayısının artması ve inovasyon kapasitesinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Projede sunulacak olan hizmetlerden faydalanmak isteyen tüm şirketlerimizi, üniversitelerimizi, girişimcilerimizi www.patentgrowth.com adresinden başvuru yapmaya davet ediyorum. YYÜ olarak üçüncü nesil üniversite olma hedefimizi gerçekleştirmek için önemli adımlar atmaktayız. Bu projede bahse konu adımlardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Projenin hazırlanması ve yürütülmesi süreçlerinde önemli görevler üstlenen Van Teknokent ekibini tebrik ediyorum ve projenin başta Van olmak üzere bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum." Van, Şanlıurfa, Sivas, Erzurum, Trabzon, Elazığ ve Diyarbakır illerinde gerçekleştirilecek olan projede, büyük firmalar, KOBİ'ler, üniversiteler, teknoparklar, teknokentler, teknoloji transfer ofisleri, patent tabanlı girişimler, yatırım firmaları, yatırımcılar, ARGE merkezleri projenin hedef kitlesini oluşturuyor.
Sivas 30.7.2020
Kurbanlıkların çoğu satıldı
Sivas'ın Zara ilçesinden büyükbaş hayvanlarını getiren İsmail Demir, satışlarının iyi olduğunu ancak Sultangazi'deki satış alanında kesimhane bulunmamasının kendilerine zarar ettirdiğini ileri sürdü.
Sivas 30.7.2020
İstanbul'da kurbanlıkların çoğu satıldı
Sivas'ın Zara ilçesinden büyükbaş hayvanlarını getiren İsmail Demir, satışlarının iyi olduğunu ancak Sultangazi'deki satış alanında kesimhane bulunmamasının kendilerine zarar ettirdiğini ileri sürdü.
Sivas 30.7.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 9
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ ----------------------------- -Zanlının emniyetten çıkışı ve cezaevine götürülmesinden görüntüler Haber: Derya EVREN-BURSA, ======================================== Şehit Bedirhan bebeğin anneannesi: Acısı aynı tazeliğini koruyor   HAKKARİ'nin Yüksekova ilçesinde 2 yıl önce üs bölgesindeki astsubay eşi Serkan Karakaya'yı ziyaretten dönerken PKK'lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Nurcan Karakaya (25) ve 10 aylık oğlu Bedirhan Mustafa, olayın yıl dönümünde anıldı. Nurcan Karakaya'nın annesi Suudiye Demir (59), "İki sene oldu. Acısı aynı tazeliğini koruyor. Allah devletimize zeval vermesin. Evlatlarımın intikamlarını alıyolar" dedi.  Hakkari Yüksekova'da 31 Temmuz 2018'de, otomobille eşi astsubay çavuş Serkan Karakaya'yı birliğinde ziyaret eden Nurcan Karakaya ile 10 aylık bebeği Bedirhan Mustafa Karakaya, dönüş yolunda PKK'lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit oldu. Nurcan Karakaya ve Bedirhan Mustafa bebeğin şehadetinin 2'nci yıl dönümü ve Kurban Bayramı nedeniyle Sivas'ın Şarkışla ilçesinde anma töreni düzenledi.
Sivas 30.7.2020
Van'da PatentGrowth projesi başlıyor
Patent Effect iş birliğinde bir yıl boyunca yürütülecek olan proje Van, Şanlıurfa, Sivas, Erzurum, Trabzon, Elazığ ve Diyarbakır illerinde gerçekleştirilecek.
Sivas 30.7.2020
Teröristlerin katlettiği torunu Bedirhan bebek ve kızının acısını her gün yaşıyor - SİVAS
Hain saldırıda kızı ve 10 aylık torununu kaybeden Suudiye Demir, Nurcan ile bebeği Bedirhan Mustafa'nın, Sivas'ın Şarkışla ilçesinde bulunan Garnizon Şehitliği'ndeki mezarlarını sık sık ziyaret ediyor.
Sivas 30.7.2020
Teröristlerin katlettiği torunu Bedirhan bebek ve kızının acısını her gün yaşıyor
Hain saldırıda kızı ve 10 aylık torununu kaybeden Suudiye Demir, Nurcan ile bebeği Bedirhan Mustafa'nın, Sivas'ın Şarkışla ilçesinde bulunan Garnizon Şehitliği'ndeki mezarlarını sık sık ziyaret ediyor.
Sivas 30.7.2020
Ulaş'ta cadde ve sokaklarda bayram temizliği
Sivas'ın Ulaş ilçesinde yaklaşan Kurban Bayramı öncesi belediye ekipleri, cadde ve sokaklarda temizlik gerçekleştirdi.
Sivas 29.7.2020
Sivas'ta 304 kişi Kovid-19 tedavisi görüyor
Sivas'ta, hastanelerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisi gören hasta sayısının 304 olduğu bildirildi.
Sivas 29.7.2020
Son dakika haberleri: Sivas protokolünden "değnekli" kurban pazarlığı
Gelen son dakika haberlerine göre Sivas Valisi Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, kurban pazarında satıcı ve alıcıların pazarlığına aracılık ederek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında tokalaşmayı değneğin ucundan tutarak yaptı.
Sivas 29.7.2020
Sivas'ta "Zeron buğdayı" hasadı başladı
Ulaş Tarım İşletmeleri (TİGEM) arazisinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün "Üreten Çiftçi Gelişen Sivas" projesi kapsamında 200 dekarlık alana ekilen Sivas'a özgü tohumluk "Zeron buğdayı" tarlasının hasadı yapıldı.
Sivas 29.7.2020
Sivas'ta minibüs ile hafif ticari araç çarpıştı: 2 yaralı
Sivas'ın Suşehri ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.
Sivas 29.7.2020
Protokolden sosyal mesafeli kurban pazarlığı
SİVAS'ta kurban satışı yapılan hayvan pazarını ziyaret eden Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, sosyal mesafe kuralına göre değnek tutarak yapılan pazarlıklara eşlik etti. Arabuluculuk yapan Ayhan ve Bilgin pazarlıkta anlaşmazlığa neden olan rakamları ceplerinden ödedi.Sivas Valisi Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin kurban pazarını ziyaret ederek besicilerle sohbet etti.
Sivas 29.7.2020
Kışın yağan kar, buğday üreticisinin yüzünü güldürdü
Kışın yağan kar, buğday üreticisinin yüzünü güldürdü Anadolu'nun tahıl ambarlarından olan Sivas'ta buğday başaklarının hasat olgunluğuna ulaşmasıyla hasat başladı, kış aylarında ve ilkbaharda etkili olan yağışlarsa rekolteyi arttırdı Anadolu'nun tahıl ambarlarından olan Sivas'ta buğday...
Sivas 29.7.2020
Ağaç dallarına astığı notlarda dikkat çekti
Ağaç dallarına astığı notlarda dikkat çekti Sivas'ta duyarlı bir vatandaş ağaç köklerine atılan izmaritlere dikkat çekmek için ağaç dallarına "İzmarite değil, suya ve sevgiye ihtiyacım var" yazan notlar astı.
Sivas 29.7.2020
Prof. Dr. Çetin'den kurban öncesi önemli uyarı
Prof. Dr. Çetin'den kurban öncesi önemli uyarı Çetin, KKKA virüsünün hayvan kanından bulaşabileceğini belirterek, eldiven ve gözlük takılması, kurban etinin ise mutlak suretle iyice pişirilerek yenilmesi uyarısında bulundu SİVAS - Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, KKKA virüsünün hayvan kanından bulaşabileceğini belirterek, eldiven ve gözlük takılması, kurban etinin ise mutlak suretle iyice pişirilerek yenilmesi uyarısında bulundu. Prof. Dr. İlhan Çetin, kene ısırması sonucu ortaya çıkan ve ölümlere neden olan KKKA virüsünün hayvan kanından insana bulaşabileceğini belirtti. Çetin Kurban bayramı öncesi yaptığı önemli açıklamada, hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklara karşı kuran kesiminde gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulundu. Büyükbaş'ta KKKA ihtimali Çetin, KKKA virüsünün genelde büyükbaş hayvanlarda görüldüğünü ifade edip, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi genellikle büyük baş hayvanlarda görülen bir hastalıktır. Kurban bayramında büyük baş hayvan kesiminde hijyene çok önem göstermek gerekiyor. Daha önemlisi hayvanların mutlaka Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gösterdiği alanlardan alınması ve veteriner hekimlerin kontrolünden geçmiş hayvanların satın alınmasıdır. KKKA hastalığı büyükbaş hayvanlarda çok fazla belirti vermeden seyretmektedir. Bu nedenle kurban kesiminde mutlaka önlük kullanılması, eldiven kullanılması ve gözlük kullanılmasını öneriyoruz. KKKA hastalığı virüsü taşıyan hayvanların kanından insanlara kolaylıkla bulaşabilmektedir" dedi. Kurban keserken gözlük takın Çetin açıklamasında kesim yapacaklara şu uyarılarda bulundu, "Özellikle hayvanın kesimi sırasında kanının insan gözüne bulaşması, insan vücudundaki yara veya kesiklere hayvanın kanının bulaşması virüsün insana taşınmasına neden olabilir. Geçtiğimiz yıl Sivas'ta benzer iki vakamız vardı.
Sivas 29.7.2020
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kırıkkale'de nakliyecilerle bir araya geldi...
Karaismailoğlu daha sonra basına kapalı gerçekleştirilen programda, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı Yahşihan şantiyesinde yetkililerden brifing aldı.
Sivas 29.7.2020
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Ankara-Sivas YHT Projesini helikopter ile havadan inceledi
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Ankara-Sivas YHT Projesini helikopter ile havadan inceledi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı devam eden Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesini havadan inceledi.
Sivas 29.7.2020
Sivas'ta bayram alışverişi yoğunluğu, sosyal mesafeyi unutturdu
SİVAS'ta, Kurban Bayramı için alışverişe çıkanlar cadde ve sokaklar ile pazarlarda yoğunluk oluşturdu.
Şu an buradasınız: Sivas Haber, Sivas Son Dakika Haberleri - Haberler - Sayfa 4 - Sivas haber sayfamızda Sivas haberleri okuyabilir, Sivas son dakika haberleri ve güncel Sivas gelişmelerini görebilirsiniz. Son dakika haber: Mevsimlik tarım işçileri fındık hasadı için Ordu'ya gelmey
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.8.2020 12:44:53. #1.14#
title