Sivas'taki Tren Kazası

Sivas'taki Tren Kazası

Sivas'ın Divriği ile Kangal İlçesi Arasında Bir Yük Treni Devrildi. Kazada 4 Personel Yaralanırken, Devrilen Vagon İçerisinde Sıkışan Makinist Hayatını Kaybetti.

Sivas'taki Tren Kazası

Sivas'ın Divriği ile Kangal ilçesi arasında bir yük treni devrildi. Kazada 4 personel yaralanırken, devrilen vagon içerisinde sıkışan makinist hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, öğleden sonra Kangal ilçesine bağlı Çetinkaya beldesi ile Divriği ilçesine bağlı Avşar köyü yakınlarından geçen tren yolunda heyelan meydana geldi. Bu sırada Divriği ilçesinden Sivas istikametine giden 43803 numaralı yük treni, heyelan yığınına çarptı. Çarpmanın etkisi ile yük treninin 2 makinesi ile 3 vagonu yaklaşık 20 metrelik uçuruma yuvarlandı. Kazada makinistler Yüksel Kartal, Ergün Aksüt ve Sıktı Şeker ile tren şefi Memduh Bıyık yaralandı. Bu arada lokomotifin içerisinde

mazot tankı altında kalan makinist Halil Akgül ise, boğularak hayatını kaybetti.

Kaza nedeni ile tren rayları yerinden çıkarak parçalanırken, Sivas-Divriği arası tren yolu da ulaşıma kapandı. Devrilen lokomotif ve vagonların kaldırılması için sürdürülen çalışmalara gece olması nedeni ile ara verilirken, trenin altında kalan makinist Halil Akgül'in cesedinin çıkarılması için çalışmaların devam ettiği bildirildi. Akgül'ün Tokat Zile nüfusuna kayıtlı olduğu ve Sivas merkezde ikamet ettiği öğrenildi.

Bu arada çalışmaları izleyen TCDD 4. Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Şimyşek, yaşanan kazanın üzücü olduğunu; BTS Sivas Şube Başkanı Necat Sezginer ise, kazaların kontrolsüzlükten dolayı olduğunu, yol kontrol ekiplerine tekrar görev verilmesi gerektiğini söyledi.

(İG-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA