Yeni Stadının Adı '4 Eylül'

Yeni Stadının Adı '4 Eylül'

Sivas'ta yapımı süren 25 bin kişilik yeni stadın çalışmalarını Ak Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin yerinde inceledi.

Yeni Stadının Adı '4 Eylül'

Stadın ismiyle ilgili tartışmalara açıklık getiren Bilgin, "Yeni stadın adı da 4 Eylül olacak" dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Sivas'ta inşa edilmesi planlanan 25 bin seyirci kapasiteli akıllı stadın inşaatı sürüyor. Stadın zemin iyileştirme çalışmalarının bitmesinin ardından tribün inşaatına başlandı. 6 kat olacak maraton tribünün ilk iki katının betonları atıldı. Toplamda yüzde 7'lik seviyeye ulaşıldı.

Ak Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin bugün yanında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Salim Kılıç ile birlikte inşaatı gezerek çalışmaları yerinde inceledi. Yetkililerden bilgi alan Hilmi Bilgin, "Çalışmaların hızlı gitmesi bizleri mutlu ediyor" dedi. Bilgin şunları söyledi:

"Gençlik Spor İl Müdürlüğünü ziyaret ederek Sivas'ta yapılan yatırımların son durumu hakkında bilgi aldık. Bizim için önemli yatırımlardan bir tanesi olan ve yeni yapılan 25 bin kişilik stadımızı yerinde incelemek istedik. Mayıs ayında bakanlarımız ile attığımız temel sonrası inşaat belirli bir noktaya geldi. Beton kısımının yüzde 17'si tamamlandı. İnşallah planlandığı gibi 2014 yılının Kasım ayında yeni stadımız hizmete girer. Stadyum Sivas kamuoyunu yoğun bir şekilde meşgul etti. Çeşitli sebepler ile yatırım gecikti. Ama sonunda başladı. İnşaattaki çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Spor alanında Sivas'a güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz."

YENİ STADIN İSMİ, '4 EYLÜL'

2014 yılının Kasım ayında hizmete girmesi planlanan Sivasspor'un yeni stadının ismi de netlik kazandı.

Daha önce 'Sivas Arena' olarak isimlendirileceği konuşulan stat ismiyle ilgili kentteki tartışmalara nokta koyan milletvekili Bilgin, "Stadyum adı ile ilgili bu tartışma nasıl gündeme geldi inanın bilmiyorum. Ama bir gerçek var çok gereksiz bir şey. Yeni yapılan 25 bin kişilik stadın ismi konusunda bakanlık, valilik, il müdürlüğümüz nezdinde bu konuda hiç bir şey gündeme gelmedi. Şu anda kullandığımız stadımızın ismi 4 Eylül Stadyumu. İnşallah bu stadımızı inşaatı bitip hizmete girdiği zaman Sivas 4 Eylül Stadı olarak devam edecek. Çünkü 4 Eylül, Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından önemli bir tarih. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı bir şehirdeyiz. 4 Eylül'ün tarihi bir önemi var. İlgili kurumlar arasında her hangi bir kafa karışıklığı yok. Bu tartışmayı da çok uzatmanın da bir faydası yok. Eski stat ismi yeni stadyumda da devam edecek." dedi.

Mevcut stat ismini, Kurtuluş Savaşı mücadelesi döneminde Sivas Kongresi'nin yapıldığı tarih olan 4 Eylül 1919'dan alıyor.