Festivaller, Katliamlar Nedeniyle İptal Ediliyor

Festivaller, Katliamlar Nedeniyle İptal Ediliyor

MERDER tarafından geleneksel hale getirilen Bal ve Yoğurt Festivali, Suriye ve Mısırda yaşanan olaylar deneniyle iptal edildi.

Festivaller, Katliamlar Nedeniyle İptal Ediliyor

Merakum ve Dumanlı Çayı Yöresi Belde ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MERDER) tarafındangeleneksel hale getirilen Bal ve Yoğurt Festivali, Suriye ve Mısırda yaşanan olaylar deneniyle iptal edildi. Sivas'ta, bazı diğer festivaller de aynı nedenle iptal edildi.

MERDER Başkanı Mehmet Açık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 25 Ağustos tarihindeki Bal ve Yoğurt Festivali'ni iptal ettiklerini açıkladı. Suriye ve Mısır'da yaşanan olaylarda binlerce Müslümanın öldüğünü ve on binlerce Müslümanın da yaralanmasından dolayı üzüntülü olduklarını dile getiren Açık, yaşanan bu olayların ardından MERDER yönetimi, belde belediye başkanları, köy muhtarları ve mahalle muhtarları ile istişare toplantısı yaparak festivali iptal ettiklerini söyledi.

Mısır ve Suriye'de yaşanan olayları asla tasvip etmediklerini, orada yaşanan katliamlara Türk halkı ve MERDER bölgesi sakinleri olarak çok üzüldüklerini anlatan Açık, şöyle devam etti:

"Ayrıca, birkaç gün önce Yıldız beldemizden yönetim kurulu üyemiz olan Ömer Yüce ve ailesi bir kaza geçirmiştir. Kazada yönetim kurulu üyemizin eşi Hatice Yüce ile Yıldız beldesinden Gazi Başer hayatını kaybetmiştir. Birlik ve beraberliği sağlamak ve MERDER bölgesindeki halkın dayanışma ve kaynaşmasına yardımcı olmak amacıyla geleneksel hale getirdiğimiz festivalimizi, bu nedenlerden dolayı iptal etmiş bulunuyoruz."

Kaynak: CHA