Sivas Kongresi'nin 92. Yıl Dönümü

Sivas Kongresi'nin 92. Yıl Dönümü

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Sivas Kongresi, cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda en önemli kilometre taşıdır" dedi.

Sivas Kongresi'nin 92. Yıl Dönümü

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Sivas Kongresi, cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda en önemli kilometre taşıdır" dedi.

Sivas Kongresi'nin 92. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katılan Yılmaz, Sivas Kongresi'nin Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Kongre Salonu'nda canlandırılmasını izledikten sonra ilçeler sergisini gezdi.

İlçelerin kültürel ve turistik özelliklerinin tanıtıldığı sergide, Bakan Yılmaz'a çeşitli hediyeler verildi. Yılmaz, stantlarda kendisine ikram edilen meyvelerden ve yiyeceklerden tattı.

Divriği ilçesi standında bir aşık, seslendirdiği eserle Bakan Yılmaz'a sevgi gösterisinde bulundu. Aşık, sazlı sözlü olarak Yılmaz'dan Divriği'ye yol istedi. Yılmaz ise Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası gibi önemli bir eseri bünyesinde barındıran Divriği'ye 1 değil 4 yerden yol yapılacağını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Divriği'nin yolunun yapılmasına çok önem verdiğini ifade eden Yılmaz, Divriği'nin ulaşım sorununun çözüleceğini, ayrıca Sivas-Divriği ray-büs seferleri konulacağını kaydetti.

Sivas Kongresi'nin 92. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nin önünde düzenlenen törene katılan Yılmaz, tarihi kongrenin gerçekleştirildiği binanın merdivenlerinden protokol üyelerine ve Sivas halkına hitap etti.

Sivas Kongresi'nin önemine dikkati çeken Yılmaz, "Sivas Kongresi, cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda en önemli kilometre taşıdır" dedi.

Tam bağımsızlık kararının Sivas'ta alındığını hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Cumhuriyete giden esas kararı burada aldık ve Sivas'ta alınan kararda milletimizin birliğini görüyoruz. Bunu nereden görüyoruz, Sivas Kongresi'ne katılanlara bakın, buraya katılan üyeler arasında Hakkari'den var, Gaziantep'ten var, Diyarbakır'dan var, Erzincan'dan var, Erzurum'dan var, Türkiye'nin Güneydoğusu'ndan, doğusundan, batısından ve her yerinden var. İşgal altındaki bir ülke birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek tam bağımsız bir cumhuriyeti kurdu. "

Sivas'ın birlik ve beraberliği sağlamış bir il olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu bakımdan ne kadar gurur duysak azdır, Sivas'ın bu birlik ve beraberliği sağlamasının en önemli unsuru, farklı kültürleri zenginlik olarak görebilmesinde yatıyor. İşte biz bu günde, farklı kültürleri bir zenginlik olarak gördüğümüzde, birlik ve beraberliğimizi sağladığımızda aşamayacağımız hiçbir engel yok. Her zaman söyledik, bir daha söylüyoruz, 21. yüzyıl Türkiye'nin yüzyılı olacaktır. Bunun da gerek ve yeter şartı, milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde olması, farklılıklarımızı zenginlik olarak görmemizde yatıyor. "

Bakan Yılmaz, daha sonra, Tunceli'deki çatışmada şehit olan teğmen Bahadır Fuat Buharalıoğlu'nun cenaze törenine katılmak üzere Yozgat'a hareket etti.

Sivas Valisi Ali Kolat ise Sivas Kongresi'nin milli mücadele açısından önemine dikkati çekti.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verilmiştir" sözleriyle bu tarihi kongrenin önemini açık bir şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Kolat, "Sivas'ımızın ve Sivaslıların milli mücadele döneminde sergiledikleri irade, bizler için de sonsuz onur ve gurur kaynağı olmuştur" dedi.

Sivas halkının Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bağrına bastığını ve 108 gün misafir ettiğini belirten Kolat, 108 gün milli mücadelenin karargahı olan Sivas'ın cumhuriyetin temellerinin atıldığı önemli bir kent olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp de Sivas Kongresi'nin milli mücadele açısından önemini vurguladı.

Konuşmaların ardından geçit töreni yapıldı.

Romanya, Suriye ve KKTC'den etkinliklere katılmak üzere kente gelen ekipler ile Sivas ve ilçelerindeki halk oyunu ekiplerinin gösteriler sunduğu geçit töreninde gaziler, askerler, sporcular, ciritçiler yer aldı. Vali Kolat, kendisine hediye edilen yavru Kangal köpeğini sevdi. Yöresel kıyafetli genç kızlar ve kadınlar, ilçelerin yöresel oyunlarını sergiledi. İlçelerin yöresel meyveleri ve diğer ürünlerinden protokol üyelerine ikram edildi. Suşehri ilçesini temsil eden ekip, Kılıçkaya Barajı'ndaki tesislerde tekne ve kanoyla gezinti yapılabileceğine dikkati çekmek amacıyla kanoyla geçiş yaptı. Vatandaşlar, Kangal köpekleriyle geçiş yapan ekibi ilgiyle izledi.

- SİVAS