Sivas Davası Kaçağı Düğenci Yakalandı

Sivas Davası Kaçağı Düğenci Yakalandı

Sivas'ta Madımak Oteli'nin Yakılması ve 37 Kişinin Ölümüne Neden Olunmasıyla İlgili İlk Davada İdam Cezası Alan Bülent Düğenci İstanbul Eminönü'nde Yakalandı.

Sivas Davası Kaçağı Düğenci Yakalandı

Sivas’ta Madımak Oteli’ni yakan ve 37 kişinin ölmesine neden olan topluluğu yönlendirdiği gerekçesiyle idam cezasına çarptırılan ve iki yıldır aranan Bülent Düğenci İstanbul’da yakalandı. Düğenci, İstanbul’daki işlemlerin tamamlanmasının ardından, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine sevkedilecek.

Eminönü’de yakalanan ve İstanbul Adliyesi’nce işlemleri yapılan Düğenci, Sivas davası iddianamesinde “Topluluğu yönlendiren, slogan atan, sevk ve idare eden, Madımak Oteli önünde halkı galeyana getiren" kişi olması nedeniyle idam cezasına çarptırılmıştı. Düğenci, Yargıtay’ın kararı bozmasıyla 2004 yılından itibaren tutuksuz yargılanmış ancak duruşmalara katılmamıştı. Yargıtay’ın bozma kararının ardından Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yakalama emriyle iki yıldır aranan Düğenci, yeniden görülen davada gıyabında yargılanmış ve Anayasal düzeni bozmaktan müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.