Sivas Belediyesi'nin Cü'de İmar Planı Çalışmaları

Sivas Belediyesi'nin Cü'de İmar Planı Çalışmaları

(CÜ) kampüsün planlı yapılaşmasının önünün açıldığı belirtildi.

Sivas Belediyesi'nin Cü'de İmar Planı Çalışmaları

Sivas Belediyesi'nce, Cumhuriyet Üniversitesi'nde

(CÜ) kampüsün planlı yapılaşmasının önünün açıldığı belirtildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, CÜ'de 28 yıldır tarla olarak görünen kampüs alanı için yapılan imar planının 9 Nisan günü Sivas Belediyesi meclisinden geçirilerek, kampüsün planlı yapılaşmasının önünün açıldığı belirtildi.

Bu doğrultuda üniversitenin vakfına ait alanların belirlenmesi için yollar, yeşil alanların, kamu binalarının ve tesislerinin düzenlenmesinin sağlanacağı belirtilen açıklamada, planların askıdan inmesinin ardından üniversitenin harita çalışmasının da yapılabileceği kaydedildi.

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, şehir ekonomisinde önemli bir paya sahip olan üniversitenin yıllardır devam eden sıkıntılarının gündeme alınarak, sırayla çözümlendiğini belirti.

Ürgüp, 2010 yılında içme suyu problemi çözülen üniversitenin 28 yıl da imar planının yapılmamış olmasının büyük bir eksiklik olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Şehrimizde imar revizyon planının yıllardır yapılmamış olması pek çok bölgede ciddi sıkıntıların doğmasına neden olmaktaydı. Arkadaşlarımızla birlikte hazırladığımız çalışmalarımızı şehrimizdeki tüm sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ile kamu kurum kuruluşlarının yetkililerine anlattık. Sizlerde eksik gördüğünüz konularda gerekli çalışmalarınızı hazırlayın ve bizlere sunun dedik. Ancak bu konuda çalışma hazırlayıp bize sunan tek kurum Cumhuriyet Üniversitemiz oldu. Diğer kurumlarımızın da eksik gördükleri ya da düzeltilmesi gereken konularda bizlere çalışmalarını sunmalarını bekledik. Çünkü imar revizyon planının 'Ben yaptım oldu' şeklinde düşünülmesinin şehrin geleceğine zarar vereceğinin farkındayız. Bu nedenle konuyla alakalı tüm kurum ve kuruluşların olumlu yapacağı katkıları önemsemekteyiz."

- SİVAS