Sivas Aşık Veysel Memleketi Sivas'ta Festivalle Anıldı
Advertisement

Sivas Aşık Veysel Memleketi Sivas'ta Festivalle Anıldı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Aşık Veysel memleketi Sivas'ta festivalle anıldıÜNLÜ halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, memleketi Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde adına düzenlenen festivalde anıldı.

Aşık Veysel memleketi Sivas'ta festivalle anıldı

ÜNLÜ halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, memleketi Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyünde adına düzenlenen festivalde anıldı.

Festivale Sivas Valisi Davut Gül, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, il protokolü, Aşık Veysel'in oğlu Bahri Şatıroğlu, kızı Zekine Şatıroğlu ile Sivrialan köylüleri katıldı. Vali Gül ve beraberindekiler 24'üncüsü düzenlenen festival kapsamında ilk olarak Aşık Veysel'in müzeye dönüştürülen evini ziyaret ederek burada açılan "Aşık Veysel" resim sergisini gezdi.

Aşık Veysel Gençlik ve Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen programda konuşan Aşık Veysel Kültür Derneği Ankara Şube Başkanı ve aynı zamanda Aşık Veysel'in torunu olan Gündüz Şatıroğlu dedesinin hayatını anlattı. CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ise Aşık Veysel'in şiirlerini anlatmanın çok zor olduğunu söyledi. Programda son olarak konuşan Sivas Valisi Davut Gül insanların öldükten sonra hatırlanabilmeleri için güzel eserler bırakması gerektiğini ifade ederek "İnsanlar doğuyorlar, yaşıyorlar ve ölüyorlar sonuç itibareri ile unutulmamak bırakılan eserler ile ilgili. Birçok devlet büyüğü unutuldu, birçok akrabamız unutuldu, hali vakti yerinde olan zengin insanlar unutuldu ama Aşık Veysel unutulmadı. Aşık Veysel'in unutulmamasının sebebi bıraktığı eserleri, fikirleri, düşünceleri. Aşık Veysel'in fikirleri bizi birarada tutan, farklılıklarımızı zenginlik gören, toprağı seven, memleketi seven, insanları seven yani özünde sevgi olan fikirlerdi en çok ihtiyacımız olan fikirlerdi dolayısıyla da bundan sonra farklılıklarımızı zenginlik görüp birbirimizi daha çok sevmemiz lazım, birbirimize daha çok kenetlenmemiz lazım. Birlik kültürümüzü muhafaza ederek daha çok büyüyeceğiz, daha çok zenginleşeceğiz" dedi.

Festival kapsamında yöresel sanatçılar konserler verdi.

Sivas Aşık Veysel Memleketi Sivas'ta Festivalle Anıldı
Sivas Aşık Veysel Memleketi Sivas'ta Festivalle Anıldı
Sivas Aşık Veysel Memleketi Sivas'ta Festivalle Anıldı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title