Sivas Açık Cezaevi'nden El Emeği Sergisi

Sivas Açık Cezaevi'nden El Emeği Sergisi

Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumundaki Kadın Mahkûmlar, Yaptıkları El Sanatları Eserlerini, Tarihi Buruciye Medresesi'nde Sergiliyor.

Sivas Açık Cezaevi'nden El Emeği Sergisi

Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumundaki kadın mahkûmlar, yaptıkları el sanatları eserlerini, tarihi Buruciye Medresesi'nde sergiliyor.

Halk Eğitim Merkezi tarafından, Açık ve Kapalı Cezaevleri'ndeki mahkûmlara, giyim, el sanatları ve kumaş desenleme gibi kurslar verildi. Bu kurslara katılan kadın mahkumlar, yaptıkları el sanatları eserlerini, tarihi Buruciye Medresesi'nde oluşturdukları sergide beğeniye sundu.

Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İrfan Gültekin, serginin açılışında yaptığı konuşmada, bireyleri suça iten en büyük nedenin eğitimsizlik olduğunu, ceza infaz kurumları olarak hükümlü ve tutukluların eğitimine önem verdiklerini söyledi. Cezaevlerinde, hükümlü ve tutukluların üretime katılmalarını ve meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla yeteneklerine uygun olarak meslek edindirmeye yönelik kurslar açıldığını belirten Gültekin, ceza infaz kurumlarının birer eğitim yuvasına dönüştüğünü kaydetti.

Gültekin'in konuşmasının ardından Vali Yardımcısı Zafer Ataman, İl Genel Meclis Başkanı Turan Erkut, protokol üyelerinin eşleri, mahkumların yaptığı el işi eserler ile Sivas cezaevi halılarının yer aldığı serginin açılışını yaptı.

Kadın hükümlülerin yer aldığı, halk oyunları ekiplerinin gösteriler sunduğu sergide, mahkûmlar yaptıkları gözlemeleri davetlilere ikram ettiler. Açılışa Vali Vekili Mete Buhara, Vali Yardımcısı Zafer Ataman, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Alkan, İl Genel Meclis Başkanı Turan Erkut, Emniyet Müdürü Yahya Bal ile çok sayıda vatandaş katıldı. Serginin açılmasının ardından Buruciye Medresesi'ne gelen Belediye Başkanı Sami Aydın, mahkumların yaptığı el işi eserleri inceledi. Belediye Başkanı Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Alkan ve Vali Yardımcısı Zafer Ataman, mahkûmlar tarafından yapılan Sivasspor armalı saat ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Sergide, ahşap boyama işleri, tablolar, kıyafetler ve ev tekstili ürünleri satışa sunuldu.