Şişli Belediyesi'nden Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası

Şişli Belediyesi'nden Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası

Şişli Belediyesi 2 Yıl Önce Başlattığı Bitkisel Atık Yağ ve Ambalaj Atıkları Toplama Kampanyasını Yeniden Başlattı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinlikleri Çerçevesinde Cevahir Alışveriş Merkezi Önünde Açılan Stantta Kampanyayla İlgili Bilgi Veren Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Tüm Vatandaşlardan Bitkisel Yağlarını Depolamalarını, Atık Yağlarını Ev ve İşyerlerine Gelecek İlgili Firma Görevli...

Şişli Belediyesi'nden Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası

Şişli Belediyesi 2 yıl önce başlattığı bitkisel atık yağ ve ambalaj atıkları toplama kampanyasını yeniden başlattı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde Cevahir Alışveriş Merkezi önünde açılan stantta kampanyayla ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, tüm vatandaşlardan bitkisel yağlarını depolamalarını, atık yağlarını ev ve işyerlerine gelecek ilgili firma görevlilerine teslim etmelerini istedi. Alışveriş merkezinde restoranları da denetleyen Sarıgül, bir fastfood restorana girerek kızartmalık yağların ölçümünü yaptı.

Şişli Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Cevahir Alışveriş Merkezi önünde bitkisel atık yağlar ile ambalaj atıklarının toplanabilmesi için stant açtı. Vatandaşlara atık yağların toplanabilmesi için plastik bidon dağıtan belediye ve ilgili firma yetkilileri, atık yağların çevreye verdiği tehlikelere dikkat çekti.

Etkinlikte konuşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, her günün çevre günü bilincinde geçirilmesi gerektiğini söyledi. Her bireyin çevresini temiz tutması gerektiğinin altını çizen Sarıgül, bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararlardan bahsetti. Sarıgül şöyle konuştu: "Yurttaşlarımızdan atık yağlarını dağıttığımız bu bidonlarda saklamalarını ve kapılarına kadar gelecek olan ilgili firma görevlilerine teslim etmelerini istiyoruz.Vatandaşlarımızın sağlığı bizim için çok önemli. Biz belediye olarak elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz." Küresel ısınmaya da dikkat çeken Sarıgül, vatandaşları çevre konusunda duyarlı olmaya davet etti.

Açıklamaların ardından Sarıgül ve beraberindekiler alışveriş merkezine girerek, bir restoranı denetledi. Restoranın mutfağına giren Sarıgül, kızartmalık yağları inceledi ve cihazla ölçümünü yaptı. Yağdaki polar maddenin tehlike sınırlarının altında olduğunu gören Sarıgül, işletme yetkililerine teşekkür etti.

Şişli Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise 2007 yılı içinde toplanan 410 ton ambalaj atığından 6 bin 567 ağacın, 515 ton atık kağıt atığından da 8 bin 250 ağacın kesilmesinin angellendiği, 2008 yılı içinde ise bu rakamın 20 bin olarak hedeflendiği bildirildi.