Sisi'nin Almanya Ziyareti
Haberler » Güncel » Sisi'nin Almanya Ziyareti - Haber

Sisi'nin Almanya Ziyareti

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Berlin'e gerçekleştirdiği tartışmalı ziyaretin, askeri darbeden bu yana Kahire'ye karşı "mesafeli" davranan Almanya'nın, Mısır'daki mevcut yönetimin "meşruiyetini" bir şekilde tanıması anlamına geldiği ve bu açıdan amacına ulaştığı belirtildi.

Sisi'nin Almanya Ziyareti

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin 'e gerçekleştirdiği tartışmalı ziyaretin, askeri darbeden bu yana Kahire'ye karşı "mesafeli" davranan 'nın, Mısır'daki mevcut yönetimin "meşruiyetini" bir şekilde tanıması anlamına geldiği ve bu açıdan amacına ulaştığı belirtildi. 

Sisi'nin, erteleneceği ve ya da iptal edileceğine ilişkin tartışmların akabinde gerçekleşen ziyaretini AA muhabirine değerlendiren Mısırlı uzmanlar, Almanya'nın, seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden uzaklaştırıldığı 3 Temmuz 2013'ten bu yana Mısır'la ilişkilerine koyduğu mesafenin son ziyaretle kısmen de olsa kapandığı görüşünü savundu.

Asyut Üniversitesi Siyasi Bilimler Öğretim Üyesi Abdusselam Nuvir, "Sisi'nin Almanya ziyareti, ertelenmesi ya da iptal edilmesi ihtimaline karşın gerçekleşti ve bu anlamda meyvesini vermiş oldu. Ziyaret mevcut rejimin tanındığını gösterdi ki rejimin de başlıca hedefi buydu" dedi. 

Nuvir, Sisi'nin heyetinde sanatçılardan oluşan geniş bir grubun bulunmasının tepkilere yol açtığını da belirterek, "Sisi'nin ziyareti sırasında yanında sanatçılardan oluşan bir heyetin bulunması eleştirilere neden oldu. Mısır'ın diplomatik teamüllere riayet etmediğine ilişkin olumsuz bir imaj verdi. Ancak sonuçta ziyaretin siyasi hedefleri gerçekleşti" diye konuştu.

El-Ahram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Cemal Abdulcevad ise Almanya'nın, Mısır'daki darbe yönetimine karşı çıkan güçlü bir göçmen kitlesini bünyesinde barındırması ve Mursi'nin görevden alınması sürecinde takındığı tavır nedeniyle Mısır'a dost bir ortam oluşturmadığını ancak ziyaretin bu koşullarda gerçekleşmiş olmasının bile başarı sayılacağını söyledi.

Ziyaretin ekonomik boyutuna da değinen Abdulcevad şunları kaydetti:

"Ziyaret ekonomik açıdan verimli geçmedi. Bizler, Körfez ülkelerinin aksine, ekonomisi hükümetin tekelinde olmayan bir ülkenin, Almanya'nın mali destekte bulunmasını beklemiyoruz. Ekonomik destek konusunun ancak ilerleyen zamanlarda bir karşılığı olabilir. Bu da Mısır'ın insan haklarıyla ilgili aldığı eleştirilere vereceği yanıta bağlıdır."

Arap Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Muhtar Gubaşi ise Fransa'nın, iki ay önce Mısır ile Rafale tipi 24 savaş uçağının satışı için mutabakata varıldığını duyurmasıyla Batı'nın Mısır rejimine yönelik tutumunda değişim görülmeye başlandığını, bu kapsamda Berlin ile Kahire arasında da yeni bir "anlayış" döneminin belirdiğini ifade etti. "Almanya'nın ve genel olarak Batı'nın çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini" belirten Gubaşi, "Mısır'daki mevcut yönetim ülke içindeki otoritesini sağlamlaştırdıkça, Batı'nın tutumunda da köklü değişiklikler olacaktır" diye konuştu.

Sisi, çarşamba günü başladığı Berlin ziyaretini dün tamamlamıştı. Sisi'nin ziyareti esnasında, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyelerine verilen idam kararlarıyla ilgili "Bize göre bunlar engellenmeli. Almanya idam cezasına karşı" demiş, Meclis Başkanı Norbert Lammert'in mayıs ayında Sisi ile görüşmeyeceği yönünde açıklamalarda bulunmuş ve ziyaret esnasında Sisi protesto edilmişti.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler