Sisi'nin Almanya Ziyareti
Haberler » Güncel » Sisi'nin Almanya Ziyareti - Haber

Sisi'nin Almanya Ziyareti

BERLİN (AA) – Mısır'da darbe ile başa gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, Almanya ziyareti dolayısıyla Berlin'de protesto yürüyüşü düzenlendi.

Sisi'nin Almanya Ziyareti

(AA) – Mısır'da darbe ile başa gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, ziyareti dolayısıyla 'de protesto yürüyüşü düzenlendi.

Başkent Berlin'de Sisi'nin Başbakan Merkel ile görüştüğü sırada başbakanlık önünde toplanan yüzlerce kişi, burada protesto eylemi yaptı.

Sisi binadan ayrıldıktan sonra bir süre daha burada bekletilen grup, daha sonra "Luisenstrasse", "Friedrichstrasse" ve "Leipziger Strasse" üzerinden Mısır'ın Berlin Büyükelçiliği önüne kadar yürüdü.

"General Sisi'ye hayır", Sisi katildir", "Mısır'daki darbe demokrasiye darbedir" dövizleri taşıyan göstericiler, "Diktatörün Berlin ziyaretine hayır" pankartı açtı.

Aralarında Türklerin de bulunduğu göstericiler, "Teşekkürler Türkiye, Teşekkürler Erdoğan", "Çocuk katili Sisi" ve "'Çocuklarımız yaşamak istiyor, Merkel neden bir şey söylemiyor?" sloganları attı.

Mısır'da seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin  fotoğraflarıyla  Türkiye ve Mısır'ın bayraklarının taşındığı gösteride, ülkedeki idam cezalarına dikkat çekmek için temsili olarak bazı göstericiler boyunlarına ip taktı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteri, Mısır'ın Berlin Büyükelçiliğinin önünde son buldu.

Sisi, bugün Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel ile görüşmüştü.

Temasları için gittiği her noktada protesto edilen Sisi, Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısının sonunda genç bir gazetecinin tepkisiyle karşılaşmıştı.

Merkel ve Sisi kürsüden ayrıldığı sırada soru yöneltmek isteyen gazeteci Eladly soru sormasına izin verilemeyince "O bir katil" diye slogan atmış ve "Rabia" işareti yapmıştı.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler