"Sisi Gözaltına Alınsın" Çağrısı
Haberler » Güncel » "Sisi Gözaltına Alınsın" Çağrısı - Haber

"Sisi Gözaltına Alınsın" Çağrısı

Güney Afrika'daki bazı hukuk dernekleri ve medya kuruluşları, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Johannesburg'a geldiğinde gözaltına alınmasını istedi.

'daki bazı hukuk dernekleri ve medya kuruluşları, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin 25. Afrika Birliği Zirvesi'ne katılmak için Johannesburg'a geldiğinde gözaltına alınmasını istedi.  

Güney Afrika Müslüman Hukukçular Derneği üyesi Yousha Tayoub, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak ülkedeki ilgili birimlere Sisi'nin Johannesburg'a ulaşır ulaşmaz gözaltına alınması yönünde teklif sunduklarını söyledi.

Sisi'nin savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğine yönelik deliller olduğunu savunan Tayoub, "Sisi'nin Güney Afrika ziyareti, adalete sevk edilmesi ve yargılanması için bir fırsat" dedi.

Güney Afrika Medya Birliği Sözcüsü İbrahim Favda da Sisi'nin ülkeye gelir gelmez gözaltına alınmasını istediklerini belirtti.

Mısır'da işlediği suçlar nedeniyle Sisi hakkında yasal işlem başlatılması gerektiğini dile getiren Favda, Sisi'nin 2013'ten bu yana halkına karşı gerçekleştirdiği baskıcı ve keyfi uygulamalarının uluslararası kurumlarca da kınandığını dile getirdi.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler