Sirte Haberleri

Sirte haber, Sirte son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sirte 2.7.2018
Libya'da İki Limandan Daha Petrol İhracatı Durduruldu
Bingazi ile Sirte illeri arasındaki pek çok kenti kapsayan Petrol Hilali Bölgesi'nde, zengin petrol rezervlerinin yanı sıra Sidra, Ra's Lanuf ve Brega petrol limanları yer alıyor.
Sirte 28.6.2018
Petrol Hilali Bölgesi'nin Kontrolü "Geçici Hükümetin" Elinde
Bingazi ile Sirte illeri arasındaki pek çok kenti kapsayan Petrol Hilali Bölgesi'nde, zengin petrol rezervlerinin yanı sıra Sidra, Ra's Lanuf ve Brega petrol limanları yer alıyor.
Sirte 27.6.2018
Abd, Fransa, İtalya ve İngiltere'den Ortak Libya Açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı, Fransa, İtalya ve İngiltere'yle Bingazi ve Sirte illeri arasındaki Ra's Lanuf ve Brega petrol limanlarına ilişkin ortak bir basın açıklaması yaptı.
Sirte 26.6.2018
Libya'nın Petrol Hilali Bölgesi'nin Kontrolü
Hafter güçlerinin, Libya'da hukukun egemenliğini savunmak ve Sirte Körfezi limanlarını Petrol Kurumuna teslim etmek yerine kendisini hukukun üstünde saydığına dikkati çeken Sunullah, ulusal şirketleri paralel kurumlardan petrol satın almamaları konusunda uyardı ve bu karara riayet etmeyen şirketler hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu.
Sirte 21.6.2018
Libya'da Hafter Güçleri Petrol Hilali'nde Kontrolü Sağladı
Eski petrol tesisleri muhafız birliklerinin komutanı İbrahim el-Cedran liderliğindeki silahlı grupların, geçen hafta Hafter güçlerinin kontrolü altındaki Petrol Hilali Bölgesi'ne saldırı düzenlemesinin ardından taraflar arasında çatışmalar yaşanmış, Cedran'a bağlı güçler bazı bölgeleri ele geçirmişti. Bingazi ile Sirte illeri arasındaki pek çok kenti kapsayan Petrol Hilali Bölgesi'nde, zengin petrol rezervlerinin yanı sıra Sidra, Ra's Lanuf ve Brega petrol limanları yer alıyor.
Sirte 20.6.2018
Libya Ulusal Mutabakat Hükümetinden Petrol Hilali Bölgesi'ne 40 Araçlık Sevkiyat
Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı askeri birlikler, ülkenin kuzeydoğusundaki Petrol Hilali Bölgesi'ni ele geçiren, bölgedeki petrol tesisleri muhafız birlikleri eski komutanı İbrahim el-Cedran güçlerinin ikmal yollarını kesmek için Sirte'ye 40 araçlık sevkiyat yaptı.
Sirte 15.6.2018
Libya'nın Petrol Hilali Bölgesi'ndeki Çatışmalar
Aynı kaynak, Hafter güçlerinin limanlardaki kontrolünü kaybettiğini ancak Sirte Operasyon Odası'nın gönderdiği takviye birliklerin bölgeye ulaşmasının ardından ordunun güçlü bir şekilde yanıt vermeye başladığını aktardı.
Sirte 25.5.2018
Libya'da Protestocu Bir Grup Petrol Sahası Kapattı
Libya'da hükümeti protesto etmek isteyen bir grup, petrol sahası kapattı. Hükümet tarafından işletilen Sirte petrol ve doğal gaz şirketi, protestocuların dün ülkenin doğusunda bulunan ve günde beş bin varil ham petrol üreten er-Rakube petrol sahasını kapattığını duyurdu.
Sirte 8.5.2018
Analiz - Dış Müdahaleler Libya'da Krizi Derinleştiriyor
2015 yılında Sirte kentinde yirmi bir Mısırlı Kıpti'nin DEAŞ tarafından öldürülmesinin ve yine Mayıs 2017'de otuza yakın Kıpti'nin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından, Mısır hava kuvvetleri Derne kentine operasyonlar düzenledi.
Sirte 8.5.2018
Libya'da Patlama: 2 Ölü
Libya’nın Sirte kentinde bulunan bir kontrol noktasına gerçekleştirilen bombalı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti.
Sirte 27.4.2018
Grafikli - Kaddafi'nin Silah Arkadaşlığından CIA ile İş Birliğine: Darbeci Hafter
Hafter, ayrıca darbe girişiminin ardından terör örgütü DEAŞ kontrolündeki Bingazi ve Sirte kentine operasyon başlattığını açıklayarak, uluslararası destek istediğini duyurdu.
Sirte 3.4.2018
Libya'da Deaş Operasyonu
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac, Birleşmiş Milletler'in desteklediği hükümet kuvvetlerinin terör örgütü DEAŞ'a karşı askeri operasyon başlattığını bildirdi. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, operasyonun Misurata kentinden başlayarak, Sirte, Bani Walid ve Tarhouna kentlerini kapsadığı belirtildi.
Sirte 2.4.2018
Analiz - Libya'da İstikrar Mümkün Mü?
Selame'nin eylem planı, Libya krizinin sona erdirilmesi açısından umut vadeden bir plan olarak sunulsa da, mevcut yapısal etkenler dikkate alındığında, söz konusu diyalog sürecinin akıbeti belirsizliğini koruyor. İç savaş literatürü incelendiğinde, ancak savaşan tarafların yekdiğerine karşı mutlak bir üstünlük elde etmesi veya yerel aktörler üzerinden vekalet savaşları veren devletlerin savaşın sona erdirilmesi konusunda ortak bir tutum sergilemesi durumunda, çatışmanın yerini istikrara ve barışa bıraktığı görülür. Bu perspektifle, Selame'nin eylem planının istikrar üretip üretmeyeceği anlaşılabilmesi için, Libya özelinde şu iki soruya cevap vermek gerekir: Yerel aktörler arasındaki dengeler ve mevcut güç mücadelesi ne yöne evrilmektedir? Krizinin şekillenmesinde etkili olan uluslararası aktörler arasında, çözüm süreciyle paralellik gösteren bir uyumdan söz edilebilir mi? İlk sorunun cevabı, Halife Hafter'in Mayıs 2014'te Bingazi'deki milislere yönelik kapsamlı bir operasyon başlatmasının ardından ülke genelinde meydana gelen çatışmalar ve kırılgan ittifak ilişkilerinde aranmalı. Hafter'in bu hamlesi Libya'nın batısındaki Zintanlı milislerden destek buldu ve Bingazi'den Trablus'a kadar bütün Libya'yı kontrol altına almayı amaçlayan "Onur Operasyonu" ittifakı kuruldu. Hafter öncülüğündeki bu girişim, başta Misratalı ve Trabluslu milisler olmak üzere başkent etrafındaki silahlı grupların direnişiyle karşılaştı ve bu gruplar "Libya Şafağı" ittifakı adı altında bir araya geldi. İki ittifak arasındaki çatışmalar başkent Trablus, Bingazi ve ülkenin önemli petrol sahalarını içinde bulunduran Sirte körfezi bölgesinde çeşitli aralıklarla devam etti.
Sirte 14.2.2018
Byegm'den "Tuzağa Düşme" Mesajı
16 Mart 2015'te Endonezya'da du¨şen bir akrobasi uc¸ağı, İngiliz gazetesi The Telegraph'ta "Libya: NATO koalisyonu asilerin, Kaddafi'nin sıkıca elinde tuttuğu Sirte'ye doğru ilerlemesine yardım ediyor" başlığıyla, 2011'de yayımlanan ve bir tankın yandığına ilişkin haberin görseli, 27 Ekim 2017'de Sputnik tarafından "Irak Abrams Tankı, muhtemelen bir C¸in fu¨zesi ile Ku¨rtler tarafından imha edildi" başlıklı haberdeki fotoğraf, 8 Temmuz 2014'te du¨şu¨ru¨len MH17 sefer sayılı Malezya Havayollarına ait yolcu uc¸ağına ait fotoğraf da bu algı operasyonları için kullanıldı.
Sirte 9.2.2018
Libya'nın Sirte Kentinde "Seferberlik" İlanı
Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı silahlı güçlerin Sirte'de terörle mücadele hedefiyle operasyon hazırlığı yaptığı bildirildi.
Sirte 25.1.2018
Libya'daki Sudanlılara "Kötü Muamele" Görüntüleri
Libya İçişleri Bakanlığı bünyesindeki emniyet güçlerinin Facebook sayfasından yapılan açıklamaya göre, kaçırılan ve işkence gören 8 Sudanlı kurtarıldı. Açıklamada ayrıca Libya Başsavcılığının talimatı üzerine Sudanlıları kaçıran 4 şahsın Sirte kentinin güneybatısındaki El-Kudahiye beldesindeki yerlerinin tespit edildiği ve beldedeki güvenlik güçleriyle ortak yürütülen operasyon sonucu yakalandıkları belirtildi.
Sirte 14.1.2018
Grafikli - Tunus'ta Başlayan Arap Baharı Yayıldıkça Kışa Döndü
Arap Baharı isimli sürecin hafızalarda iz bırakan en önemli sahnelerinden biri de Kaddafi'nin 20 Ekim 2011'de Sirte'de öldürüldüğünü gösteren görüntüler oldu.
Sirte 1.1.2018
Libya'daki Şiddet Olaylarının 2017 Bilançosu: 433 Ölü
Raporda, Brak eş-Şatı, el-Ebyar, Kanfude, el-Berika, el-Hira, Terhune, Verşefane'de 201 yasa dışı infaz gerçekleştiği belirtilirken, "Bingazi, Derne ve Sirte kentlerindeki bombalı eylemlerde 157 sivil yaşamını yitirdi.
Sirte 17.11.2017
Grafikli - Libya'nın Son Askeri Haritası
Sirte kenti, çevresi ve Bingazi'de kaybeden terör örgütü DEAŞ, ağustos ve ekim aylarında Hafter güçlerinin kontrolündeki Ecdebiye'nin güneyi ve El-Cufra'nın Fukaha bölgesine ağır saldırılar düzenledi.
Sirte 25.10.2017
Libya'da Hafter'in Birliklerine Silahlı Saldırı
Terör örgütü DEAŞ'ın Sirte kentini kaybetmesinin ardından yeniden hakimiyeti sağlamak amacıyla bu tür saldırılar düzenlediği belirtiliyor.
Sirte 17.10.2017
İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, Libya Değerlendirmesi İçin Özür Dilemedi
Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda milletvekillerinin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Johnson'a, ay başında katıldığı bir toplantıda Libya'nın Sirte kenti için kullandığı "Bir İngiliz iş adamı grubu var… Sirte'yi yeni Dubai yapmak için parlak bir vizyona sahipler.
Sirte 7.10.2017
Libya'daki Olaylar
Libya'nın Sirte kentinde 2015 yılında kaçırıldıktan sonra öldürülen 21 Mısırlı Kıpti'ye ait ceset parçalarının bulunduğu bildirildi.
Sirte 6.10.2017
Johnson'ın Libya Değerlendirmesi Tepki Çekti
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın Libya'nın Sirte kentinin "yeni bir Dubai" olması için "tek yapılması gerekenin cesetleri ortadan kaldırmak" olduğunu söylemesine tepki göstererek, konuya açıklık getirilmesi çağrısında bulundu.
Sirte 4.10.2017
Johnson'ın Libya Değerlendirmesi Tepki Çekti
Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın Libya'nın Sirte kentinin "yeni bir Dubai" olması için tek yapılması gerekenin cesetleri ortadan kaldırmak olduğunu söylemesi tepki çekti.
Sirte 29.9.2017
ABD'den Libya'da Deaş'a Yönelik Hava Saldırısı
ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Libya'nın Sirte kentinin 160 kilometre güneydoğusunda terör örgütü DEAŞ'a ait hedeflere hava saldırısı düzenlendiğini ve birçok militanın öldürüldüğünü açıkladı.
Sirte 28.9.2017
Libya'daki Şiddet Olayları
Libya başsavcılığı, 21 Mısırlı Kıpti'nin Sirte kentinde 12 Şubat 2015'te kaçırıldıktan sonra öldürülmelerine ve görüntülerinin çekılmesıne karışan bazı kişilerın yakalandığını duyurdu.
Sirte 28.9.2017
Libya'daki Olaylar
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı "El-Bunyan el-Mersus" güçleri, ülkenin orta kesiminde yer alan Sirte kentinin giriş ve çıkışlarına mevzilendiklerini açıkladı.
Sirte 25.9.2017
ABD'den Kuzey Kore'ye Cevap
Saldırıda, örgüte ait üç aracın da imha edildiğini dile getiren Manning, söz konusu kampın Sirte kentinin 220 kilometre güneydoğusunda çölde yer aldığını ve ülkeye militan ve silah giriş çıkışının yapıldığı bir kamp olduğunu dile getirdi.
Sirte 24.9.2017
ABD Deaş Kampını Vurdu: 17 Ölü
ABD Afrika Komutanlığı'na bağlı kuvvetler, Libya'nın Sirte kentinde terör örgütü DEAŞ'ın üs olarak kullandığı çöl kamplarına 6 hava saldırısı düzenledi.
Sirte 24.9.2017
Libya'da 17 Deaş Militanı Öldürüldü
AFRICOM'dan yapılan yazılı açıklamada, DEAŞ'a yönelik hava saldırılarının, Libya'nın Sirte kentinin yaklaşık 240 kilometre güneyinde gerçekleştirildiği belirtildi.
Sirte 18.9.2017
Dünya Sağlık Örgütü'nden Libya'ya Tıbbi Yardım
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından gönderilen tıbbi yardımların Libya'nın Sirte kentine ulaştığı bildirildi.
Sirte 2.9.2017
Libya'da Tutuklu 3 Azeri Türk Diplomatların Yardımıyla Salıverildi
Serbest bırakılan üç kişinin Türk şirketine ait "Kalkanlar 1" gemisinin mürettebatı oldukları ve Sirte kentinde tutuldukları kaydedilen açıklamada, Azerbaycan'ın Libya'da diplomatik temsilciliği olmadığı için Türkiye'nin bu ülkedeki diplomatik temsilciliğinden destek talep edildiği ve Türk diplomatların vatandaşları tutuklu bulundukları yerde ziyaret ettikleri belirtildi.
Sirte 31.8.2017
Libya'da Bomba Yüklü Araçla Saldırı
Libya'nın orta kesiminde yer alan Sirte kentinde bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısı sonucu 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.
Sirte 14.8.2017
Libyalı Komutan Kadi, Katar'da
Katar haber ajansı QNA'ya göre, başkent Doha'da gerçekleşen görüşmede, Katar Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ganim bin Şahin el-Ganim de hazır bulundu. Görüşmede Kadi, Katar'a, Sirte kentinde DEAŞ'a karşı mücadele eden El-Bunyan el-Mersus güçlerine verdiği destekten ötürü teşekkür etti.
Sirte 11.8.2017
Grafikli - Musul Sonrası Deaş'ın Son Durum Haritası
DEAŞ Libya'yı Trablus, Barka ve Fizan olmak üzere ilan ettiği üç vilayet ile 2015 ve 2016 yıllarında kuzey Afrika'daki kalesi haline getirdi. 2015'te Sirte kentini ele geçirdi.
Sirte 11.8.2017
Libya'daki Olaylar
Libya'nın kuzeyindeki Sirte kentinde 25 kişinin cesedine ulaşıldığı bildirildi.
Şu an buradasınız: Sirte Haberleri | Sirte Haber - Haberler - Sayfa 9 - Sirte haberleri, son dakika sirte haber ve gelişmeleri burada. Libya'daki Deaş Saldırısı Sonrası Umh'den Açıklama.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15.8.2020 15:51:57. #1.14#
title