Sirte Haberleri

Sirte haber, Sirte son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sirte 18.1.2020
Hafter'e bağlı silahlı grup beş petrol ihraç limanını kapattı
Libya'da petrolün çıkarılması, işlenmesi, dağıtımı ve ihracatından sorumlu Libya Ulusal Petrol Kurumu, yayımladığı yazılı açıklamada, Hafter'e bağlı Petrol Tesisleri Muhafızları isimli silahlı gruba yine Hafter kontrolündeki Sirte Operasyon Dairesi'nden gelen talimatla beş ayrı petrol ihraç limanının kapatıldığını duyurdu.
Sirte 17.1.2020
Berlin Konferansı Libya krizini çözebilir mi?
BAE ve Mısır'ın nihai hedefi ne? Esasen 2014'ten itibaren devam eden bu savaşta çözümsüzlüğe neden olan da ülkenin bölgesel ve küresel güçlerin mücadelesinin bir sahası haline gelmiş olması. 2014'te ülkenin doğusunda başlattığı askeri operasyonlarla, kontrol ettiği alanları Libya'nın önce doğusunda güney bölgesi Fizan'a ve oradan da batı bölgesine doğru genişleten Hafter'in bu başarısı, tüm bu süreç boyunca bu aktöre yatırım yapan bölgesel müttefiklerin sağladığı askeri ve finansal destekle mümkün oldu. Gelinen noktada ise Hafter'e yatırım yapan Mısır ve BAE başta olmak üzere pek çok dış aktörün nihai hedefi, Hafter'e bağlı güçlerin Trablus merkeze girmesini ve başkent Trablus'ta faaliyetlerine devam eden ve ülkenin petrol kaynaklarından elde edilen gelirleri kontrol eden Petrol Bakanlığı ile Libya Merkez Bankası'nın kontrolünü ele geçirmesini sağlamaktır. Moskova'da gerçekleşen kalıcı ateşkes müzakerelerinde Hafter'in sunduğu talepler de bu hedefe ulaşmak için masaya oturduğunu gösteriyor. Bu hedefine ulaşmak için müzakere masasını sadece bir araç olarak gören Hafter'in, halihazırda hava kuvvetlerinin bir kısmını Sirte'deki El Kardabiya askeri hava üssüne taşıması ve Terhune'ye daha fazla asker konuşlandırması, savaş seçeneğini hala masada tuttuğunu gösteriyor.
Sirte 9.1.2020
Hafter milislerinin Sirte kentindeki saldırısında iki sağlık görevlisi öldü
Libya'daki darbeci General Halife Hafter'e bağlı güçler, Sirte kentindeki çatışmalar sırasında ambulansı hedef aldı, 2 sağlık görevlisi hayatını kaybetti.
Sirte 8.1.2020
Libya'nın Misrata kentinde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi
Libya'daki darbeci General Halife Hafter milisleri, Misrata'nın yaklaşık 200 kilometre doğusundaki sahil kenti Sirte'yi pazartesi günü ele geçirmişti.
Sirte 8.1.2020
Libya'daki hükümet güçleriyle Hafter milisleri Sirte kenti dışında çatışıyor
Libya'daki meşruiyet sahibi Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), başkent Trablus'un 400 kilometre doğusundaki Sirte kenti dışında darbeci lider Halife Hafter'e bağlı milislerle girdikleri çatışmalarda, çok miktarda ekipman ve mühimmat ele geçirdiklerini, bir Hafter milisini de esir aldıklarını açıkladı.
Sirte 8.1.2020
Hafter güçlerinin Trablus'un güneyine düzenlediği havan saldırısında 2 çocuk öldü
Facebook açıklamasında ayrıca, UMH'ye bağlı güçlerin, ülkenin doğusundaki Sirte kenti yakınlarında bulunan El-Veşka bölgesinde Hafter milislerine ait bazı askeri araçları kullanılmaz hale getirdiği de belirtildi.
Sirte 7.1.2020
Libya'da hükümet birlikleri, Hafter güçlerinin Trablus'un güneyindeki mevzilerini hedef aldı
Açıklamada ayrıca, UMH güçlerinin Sirte kentinin batısındaki Buveyrat bölgesine doğru ilerlemeye çalışan Hafter güçlerini püskürttüğü belirtildi.
Sirte 7.1.2020
Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı
Libya'da da son günlerde Sirte'de yaşanan hadiselerin, dün bir askeri okula yapılan saldırının Türkiye'nin çağrıları ve uyarılarının ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdiğini anlatan İbrahim Kalın, geçen yıl Nisan ayında imzalanan anlaşmayı ihlal eden Darbeci General (Halife) Hafter tarafının saldırılarının pervasız şekilde devam ettiğini söyledi.
Sirte 7.1.2020
Hafter milisleri sahil kenti Sirte'yi ele geçirdi
Libya'da darbeci General Halife Hafter'e bağlı güçler, başkent Trablus'un 400 kilometre doğusundaki sahil kenti Sirte'yi ele geçirdi.
Sirte 7.1.2020
Libya'da Trablus hükümetine karşı savaşan Hafter güçleri: Sirte'yi ele geçirdik
Trablus hükümetine karşı savaşan Libya Ulusal Ordusu, Sirte'ye girdiklerini, limanı ve bazı bölgeleri kontrol altına aldıklarını öne sürdü. Öte yandan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti ise saldırının püskürtüldüğünü savundu.
Sirte 7.1.2020
6 Ocak 2020 Haberleri
6 Ocak 2020 Manşet Haberleri.
Sirte 6.1.2020
Libya'da Hafter güçleri Sirte'yi ele geçirdi
Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed Mismari, Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu'nun Sirte şehrini ele geçirdiğini ilan etti.
Sirte 6.1.2020
UMH: "Sirte'ye ilerleyen Hafter güçleri püskürtüldü"
Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, darbeci General Halife Hafter milislerinin Sirte'ye yönelik saldırısının püskürtüldüğünü açıkladı.
Sirte 5.1.2020
4 Ocak 2020 Haberleri
4 Ocak 2020 Manşet Haberleri.
Sirte 3.1.2020
AB'den Libya tezkeresi açıklaması
Libya'nın Trablus ve Sirte gibi batısındaki şehirleri, BM tarafından desteklenen ve uluslararası alanda tanınan Fayiz es-Serrac liderliğindeki UMH kontrol ediyor.
Sirte 20.12.2019
Libya'da darbeci Hafter güçlerinin saldırısında 5 güvenlik görevlisi öldü
Libya'nın Sirte kentinde, darbeci General Halife Hafter güçlerinin hava saldırısında 5 güvenlik görevlisi öldü, 4 güvenlik görevlisi yaralandı.
Sirte 20.12.2019
Libya'da darbeci Hafter güçlerinin saldırısında 2 güvenlik görevlisi öldü
Libya'nın Sirte kentinde, darbeci General Halife Hafter'e bağlı güçlerin hava saldırısında 2 güvenlik görevlisi öldü, 4 güvenlik görevlisi yaralandı.
Sirte 17.12.2019
Libya'da hükümete bağlı birlikler, Hafter güçlerinin saldırısını püskürttü
"Hafter güçleri Sirte'yi paralı askerlerin merkezi yapmaya çalışıyor" Öte yandan Sirte'yi Koruma ve Güvenliğini Sağlama Gücü Sözcüsü Taha Hadid yaptığı yazılı açıklamada, Hafter güçlerinin Trablus'un 450 kilometre doğusundaki Sirte kentini yabancı paralı askerlerin merkezi yapmaya çalıştığını savundu.
Sirte 16.12.2019
Libya'daki UMH'den Sisi'ye cevap: Egemenliğimize yönelik tehditleri kabul etmiyoruz
UMH'nin görevini yerine getirme meşruiyeti ve kararlarının bağımsızlığına vurgu yapılan açıklamada, Sirte'de terör örgütü DEAŞ'a karşı yürütülen operasyon ile rekor sürede bölgenin temizlendiğini herkesin bildiğine dikkat çekildi.
Sirte 1.12.2019
Libya'daki UMH'den BAE'ye "sivil bölgeleri vurma" suçlaması
Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ülkenin doğusundaki Hafter güçlerine destek amacıyla Sirte kentindeki sivil hedefleri vurma suçlaması yöneltti.
Şu an buradasınız: Sirte Haberleri | Sirte Haber - Haberler - Sayfa 7 - Sirte haberleri, son dakika sirte haber ve gelişmeleri burada. Libya'daki petrol sahalarının kapatılmasının 10 günlük zararı yarım milyar dolar.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.8.2020 17:36:08. #1.14#
title