Sirte Haberleri

Sirte haber, Sirte son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Sirte - Bugün
Libya Devlet Konseyi Başkanı Mişri: "Diyalog görüşmelerinde ön uzlaşı perşembe imzalanacak"
Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılması Mişri, ülkede kalıcı bir ateşkes ve siyasi çözüm için şart olarak görülen Hafter kontrolündeki Sirte ve Cufra bölgelerinin silahtan arındırılması planına ilişkin, şunları aktardı: "Plan, bölgenin 30 kilometre doğusu ve batısınının, her iki tarafın güçlerinden boşaltılmasını öngörmektedir.
Sirte - 26.9.2020
Libya'daki gelişmeler kısa vadede "kırılgan" uzlaşıya işaret ediyor
Rusya ve BAE'nin yoğun biçimde desteğini arttırdığı Hafter milislerinin elinde tuttuğu ve yığınak yaptığı Sirte eksenine ilerlemesi halinde büyük kayıplar vereceğini anlayan Libya hükümeti, yeni bir şiddet dalgası başlayacağını kavradı.
Sirte - 24.9.2020
Libya, BMGK'da, Hafter destekçisi ülkelerden kararlarını gözden geçirmelerini istedi
Libya Başbakanı Fayiz Es-Serrac, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Halife Hafter'i destekleyen ülkelerden, aldıkları kararları gözden geçirmeleri çağrısı yaptı. Serrac, BM 75. Genel Kurul Görüşmelerinin ikinci gününde video konferans yöntemiyle konuşma yaptı. Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'i destekleyen ülkelere, aldıkları kararları gözden geçirmeleri çağrısı yapan Serrac, bu ülkelerin, BM nezdinde meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çalışmalarını istedi. "Hafter milislerinin Sirte kentindeki ihlalleri hakkında soruşturma açması için BM'ye çağrı yapıyoruz.
Sirte - 23.9.2020
Son dakika haberleri! Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun: "(Filistinlilerin) Başkenti Kudüs olan devletlerini kurma hakları...
Konuşmasında BM'de reform konusuna da değinen Tebbun, performansını iyileştirmek ve Afrika Kıtası'nın Sirte Bildirgesi'ne uygun olarak BM Güvenlik Konseyi'nde adil bir şekilde temsil edilmesini sağlamak için BM'de kapsamlı reformu hızlandırmanın zorunlu olduğunu vurguladı.
Sirte - 23.9.2020
Son dakika haber! Libya hükümeti ateşkese ve Berlin Konferansı'ndan çıkan kararlara bağlılığını yineledi
Ateşkesin sağlanması, Libya topraklarındaki tüm savaşın son bulması, Sirte ve Cufra bölgelerinin askerden arındırılması gerektiğinin altını çizen taraflar, Ulusal Petrol Kurumu gözetiminde petrol üretimi ve ihracatına devam edilmesi ve güven telkin etmek için Libya Merkez Bankası'nın hem Trablus'ta hem de El-Bayda'daki hesaplarının gözden geçirilerek olumlu adımlar atılması gerektiğine dikkati çekti.
Sirte - 23.9.2020
Libya ordusu: Sukne'deki helikopter kazasında 4 Rus Wagner askeri öldü
Sirte ve Cufra Ortak Operasyon Dairesi Sözcüsü General Abdulhadi Dırah, Libya'nın Febrayer kanalına yaptığı açıklamada, Cufra Askeri Hava Üssü yakınlarındaki Sukne'de meydana gelen helikopter kazasında, 4 Rus Wagner paralı askerinin öldüğünü belirtti.
Sirte - 23.9.2020
Sisi: "Mısır halkının Hedasi Barajı projesiyle ilgili endişesinde ciddi artış var"
Sisi, "Buradan ilan ettik ve tekrarladık, Mısır, savaşın devam etmesi, Sirte ve Cufra hattı ile temsil edilen kırmızı çizginin aşılmasına milli güvenliği ve halkının selametini korumak için karşı duracaktır.
Sirte - 17.9.2020
Libya hükümeti, Fransa'nın Türkiye'ye karşı girişimlerini başarısızlığa uğratıyor
Hafter görmezden gelinmeyi reddederek, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Serrac ile Salih arasında yapılan ateşkesi ihlal etti. Hafter milisleri Sirte'nin batısında bulunan Libya ordusuna beş kez Grad füzeleriyle saldırdı, ancak yaralanan olmadı.
Sirte - 17.9.2020
GÖRÜŞ- Macron boyunu aşan sularda
Bu değişmeyen parametreler Macron'un en azından 2022'ye kadar, kendi şahsını ve partisini aşan görevler üstlendiğinin de işaretlerini taşıyor. Macron, 24 Eylül'deki Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesinde Türkiye-Almanya diyalogu sayesinde yalnızlaşmış olsa da Doğu Akdeniz'de Fransa'nın kurmaya çalıştığı hakimiyette bir aktörden ibaret olduğunu, Paris'in Yunanistan, Lübnan, Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Libya nezdinde yürüttüğü siyasetin bir devlet politikası olduğunu aklımızdan çıkarmamız gerekiyor. Bu politikanın bir önceki temsilcisi 2007-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Nicolas Sarkozy'di. 2005 yılında henüz İçişleri Bakanı iken dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi ile bağlantı kuran Sarkozy, 2007 yılında hem Paris'te hem Trablus'ta Kaddafi ile görüştü. Bu görüşmelerde Sarkozy, Libya'ya 14 Rafale savaş uçağı satılması için bir anlaşmayı da gündeme getirdi. Libya'ya satılacak askeri ekipmanın tutarı 5 milyar 860 milyon doları buluyordu. Bu anlaşma daha sonra soruşturmalara da yansıdığı üzere Kaddafi'nin Sarkozy'nin Cumhurbaşkanı seçim kampanyasına yaptığı 50 milyon avroluk bağışın karşılığıydı. Ancak Kaddafi ne söz verilen Rafale savaş uçaklarını ne de yaptığı yardımın karşılığını görebildi. Daha doğrusu Rafale savaş uçaklarını ummadığı bir biçimde gördü. Sarkozy, Arap Baharı'nın iç savaşa sürüklediği Libya'da Kaddafi güçlerinin havadan vurulması talimatını ilk veren devlet başkanı oldu. Rafale uçakları, 19 Mart 2011'de BM Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararına dayanarak Kaddafi'nin güçlerini vurmaya başladı. 1973 sayılı karar uçuşa yasak bölge oluşturulmasını ve sivillerin korunması için gereken önlemlerin alınmasını öngörüyordu, ancak Sarkozy bunu Rafale uçaklarının satışı için uygun bir tanıtım kampanyası olarak değerlendirerek saldırı için düğmeye bastı. Aynı yılın Ekim ayında Sirte'de Kaddafi'nin saklandığı yerden çıkması ve güvenli bölgeye gitmesi için de Paris'ten garanti aldıktan sonra yola çıktığı ve Sirte'den uzaklaştıktan kısa bir süre sonra konvoyunu vuran hava aracının bir Fransız uçağı olduğu da halen aydınlatılamamış iddialar arasındadır.
Sirte - 14.9.2020
ANALİZ – Macron'un "Akdeniz'de Fransız Hikâyesi" yazma hevesi boşa çıkacak
Macron, Doğu Akdeniz'de AB'nin ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarına EASTMED projesi ile Türkiye'yi devre dışı bırakarak hükmetmeyi, Libya'daki petrol kaynakları ve kaya gazı enerji yataklarını Fransız enerji şirketleri ile kontrol altına almayı, bu çerçevede Sirte Körfezi ve Libya limanlarını denetleyerek Afrika kıtasında azalmakta olan nüfuzunu korumayı amaçlıyor.
Sirte - 13.9.2020
Son dakika haberleri: Libya Savunma Bakanı Nemruş: "Akile Salih'in sahada otoritesi yok"
Nemruş, ABD'nin Afrika Kuvvetleri Komutanlığının (AFRICOM), Cufra Üssü'ne ve Sirte'ye çok sayıda Rus uçağının iniş yaptığını gözlemlediğini de aktardı.
Sirte - 10.9.2020
Libya Ulusal Petrol Kurumu, Şerara Petrol Sahası'na yönelik ihlallerden endişeli
Ateşkes kararı kapsamında, Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olması, ülkede petrol üretimi ve ihracının yeniden başlatılması, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkması ve Başkanlık Konseyi ile genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılması öngörülüyor.
Sirte - 9.9.2020
Son dakika haber: Libya ordusu, Hafter milislerinin Sirte yakınlarına askeri sevkiyat yaptığını tespit etti
Gelen son dakika haberlerine göre Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter milislerine ait 80 askeri araçtan oluşan bir konvoyun Cufra kentinden El-Lud kentine doğru hareket ettiğini duyurdu.
Sirte - 8.9.2020
Hafter milisleri Libya'da 4'üncü kez ateşkesi ihlal etti
Libya ordusu, darbeci asker Halife Hafter'e bağlı milislerin ilan edilen ateşkesi Sirte kentinde 4'üncü kez deldiğini duyurdu.
Sirte - 7.9.2020
Libya Başbakanı Serrac, İspanya Dışişleri Bakanı Laya'yı kabul etti
Ateşkes kararı, Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olmasını, ülkede petrol üretimi ve ihracının yeniden başlatılmasını, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkmasını ve Başkanlık Konseyi ile genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılmasını öngörüyor.
Sirte - 7.9.2020
Fas'taki "Libya Diyalog Toplantısı" devam ediyor
Ateşkes kararı, Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olmasını, ülkede petrol üretimi ve ihracının yeniden başlatılmasını, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkmasını ve Başkanlık Konseyi ile genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılmasını öngörüyor.
Sirte - 7.9.2020
Son dakika haberi! Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı, İspanyol Bakanla "ülkede diyaloğun yeniden başlamasını" görüştü
Ateşkes kararı, Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olmasını, ülkede petrol üretimi ve ihracının yeniden başlatılmasını, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkmasını ve Başkanlık Konseyi ile genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılmasını öngörüyor.
Sirte - 7.9.2020
Libya ordusu, Trablus'un doğusunda Hafter milislerine ait bir helikopter ele geçirdi
Libya ordusuna bağlı Sirte ve Cufra Ortak Operasyon Dairesi Sözcüsü General Abdulhadi Dırah, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkentin doğusundaki Ebu Kıreyn bölgesinde Hafter milislerine ait bir helikopterin zorunlu iniş yaptıktan sonra ordu güçleri tarafından ele geçirildiğini belirtti.
Sirte - 7.9.2020
Fas'taki Libya görüşmelerinde yeni bir Suheyrat Anlaşması sağlanır mı?
Hafter milislerini 18 Mayıs'ta stratejik Vatiyye Askeri Üssü'nden çıkarmayı başaran Libya ordusu, haziran ayı başında başta başkent Trablus il sınırının tamamı olmak üzere, ülkenin batısındaki tüm önemli yerleşim birimleri ve geçiş noktalarını Hafter milislerinden arındırarak Sirte'ye kadar ilerlemişti.
Sirte - 6.9.2020
Libya Diyalog Toplantısı Fas'ta başladı
Ateşkes kararı, Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olmasını, ülkede petrol üretimi ve ihracının yeniden başlatılmasını, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkmasını ve Başkanlık Konseyi ile genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılmasını öngörüyor.
Sirte - 5.9.2020
Hafter milislerinin Libya'da Petrol Hilali bölgesine sevkiyatları sürüyor
Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin, Pantsir hava savunma sistemi taşıyan bir konvoyla Ecdabiya'dan Petrol Hilali bölgesindeki Briga'ya doğru hareket ettiğini gözlediğini duyurdu. Libya ordu sözcüsü Albay Muhammed Kununu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Harekat merkezimiz, terörist Hafter milislerinin, Pantsir hava savunma sistemi taşıyan silahlı bir konvoyla Ecdabiya'dan Briga'ya doğru hareket ettiğini gözledi. Konvoyun, Ras Lanuf veya Sirte kentine gideceği düşünülüyor.
Sirte - 5.9.2020
Fas'ın, Libyalı taraflar arasında yürütülen müzakerelere ev sahipliği yaptığı belirtiliyor
Ateşkes kararı, Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olması, ülkede petrol üretimi ve ihracının yeniden başlatılması, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkması ve Başkanlık Konseyi ile genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılmasını öngörüyor.
Sirte - 3.9.2020
Libya'nın Sirte kentinde Kazazife kabilesi Hafter'in "diyet" teklifini reddetti
Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisler, Sirte kentinde öldürdükleri Kazazife kabilesine mensup genç için kabileye "diyet" teklif etti, ancak kabile bunu kabul etmedi.
Sirte - 2.9.2020
Son dakika haberi | Tunus Cumhurbaşkanı Said, Libya krizinin çözümünde komşu ülkelerin rolünün önemini vurguladı
Ateşkes kararı kapsamında, Sirte ve Cufra'nın silahtan arındırılmış bölgeler olması, ülkede petrol üretimi ve ihracının yeniden başlatılması, yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkması ve Başkanlık Konseyi ile genel seçimlerin gelecek mart ayında yapılmasını öngörüyor.
Sirte - 2.9.2020
Son dakika... BM'den Libya'nın Sirte kentinde "askerden arındırılmış bölge" oluşturulması çağrısı
Son dakika habere göre BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Genel Sekreter Vekili Stephanie Williams, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin, Sirte yakınlarındaki "pervasız" Grad füze saldırılarının, çatışmaları daha da körükleyeceği uyarsında...
Sirte - 2.9.2020
Libya ordusu: Hafter milisleri ateşkesi ikinci kez ihlal etti
Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter milislerinin ateşkesi ihlal ederek, Sirte'nin batısındaki ordu birliklerine 6 Grad füzesiyle saldırdığını açıkladı.
Sirte - 1.9.2020
Dışişleri'ndan Rusya'ya sözde 'Suriye Demokratik Konseyi' tepkisi
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal'ın, beraberinde ilgili kurumların temsilcilerinin de yer aldığı bir heyetle, Rus mevkidaşlarıyla 31 Ağustos-1 Eylül arasında başta Libya ve Suriye olmak üzere bölgesel konularda Moskova'da istişarelerde bulunduğu belirtildi. İstişarelerde Türk heyetin, Libya'da sürdürülebilir ve kalıcı bir ateşkes sağlanması amacıyla Sirte ve Cufra'nın önemini vurguladığı belirtilerek, "Bu bölgelerin askerden arındırılması modalitelerinin belirlenmesi gerektiği üzerinde durulmuş, bu bağlamda BM öncülüğünde Libyalılar arasında yürütülen 5+5 Ortak Askeri Komisyon'un çalışmalarına destek beyan edilmiştir.
Sirte - 1.9.2020
Türkiye ve Rusya'dan, Libya'da siyasi çözüm için temasların sürdürülmesi kararı
Görüşmelerde, Libya'da kalıcı ve sürdürülebilir ateşkes için Sirte ve Cufra'nın askerden arındırılması modellerinin belirlenmesi gereği üzerinde durulduğu aktarılan açıklamada, "Bu bağlamda Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde, Libyalılar arasında yürütülen 5+5 Ortak Askeri Komisyonun çalışmalarına destek beyan edilmiştir.
Sirte - 1.9.2020
Dışişleri'ndan Rusya'ya sözde 'Suriye Demokratik Konseyi' tepkisi
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal'ın, beraberinde ilgili kurumların temsilcilerinin de yer aldığı bir heyetle, Rus mevkidaşlarıyla 31 Ağustos-1 Eylül arasında başta Libya ve Suriye olmak üzere bölgesel konularda Moskova'da istişarelerde bulunduğu belirtildi. İstişarelerde Türk heyetin, Libya'da sürdürülebilir ve kalıcı bir ateşkes sağlanması amacıyla Sirte ve Cufra'nın önemini vurguladığı belirtilerek, "Bu bölgelerin askerden arındırılması modalitelerinin belirlenmesi gerektiği üzerinde durulmuş, bu bağlamda BM öncülüğünde Libyalılar arasında yürütülen 5+5 Ortak Askeri Komisyon'un çalışmalarına destek beyan edilmiştir.
Sirte - 1.9.2020
Son dakika haber: Dışişleri Bakanlığından Rusya ile yapılan görüşmeye ilişkin açıklama
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal'ın beraberinde ilgili kurumların temsilcilerinin de yer aldığı bir heyetle Rus mevkidaşlarıyla 31 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde başta Libya ve Suriye olmak üzere bölgesel konularda Moskova'da istişarelerde bulunduğu belirtilerek, "İstişarelerde tarafımızdan Libya'da sürdürülebilir ve kalıcı bir ateşkes sağlanması amacıyla Sirte ve Cufra'nın önemi vurgulanmıştır.
Sirte - 1.9.2020
Libya ordusu: "Hafter milisleri Sirte'ye girişi engelliyor"
Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin, ülkenin kuzeyindeki Sirte kentine girişi engellediği ve burada bir bölgeyi kapattığını duyurdu.
Sirte - 30.8.2020
Libya'da Hafter milisleri Sirte'nin Ebu Hadi bölgesini kuşattı
Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı "Cancavid" milislerinin, yerli kabile mensuplarını bastırmak amacıyla Sirte kentine bağlı Ebu Hadi bölgesini kuşattığını bildirdi.
Sirte - 30.8.2020
Libya'da Hafter'e bağlı paralı milislere askeri destek sürüyor
Son saatlerde Hafter'in terörist milislerine destek veren Sudanlı Cancavid milislerine ait mühimmat yüklü 70 askeri aracın da Sirte kentine ulaştığını kaydetti.
Sirte - 29.8.2020
Libya'nın Sirte kentindeki belirsizlik Hafter saflarını kırılgan hale getirdi
Libyalıların Sirte'nin silahtan arındırılması ve Halife Hafter'e bağlı milislerin oradan çıkmasını beklediği bir dönemde Sirte, Hafter milisleri ile devrik lider Muammer Kaddafi destekçileri arasında hafif silahların kullanıldığı bir mücadele alanına dönüşebilir.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Sirte Haberleri | Sirte Haber - Haberler - Sirte haberleri, son dakika sirte haber ve gelişmeleri burada. Libya Devlet Konseyi Başkanı Mişri: Diyalog görüşmelerinde ön uzlaşı perşembe imzalanacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 29.9.2020 22:43:33. #1.14#
title