Sırrı Süreyya Önder'in Davası Ertelendi - Haberler
Haberi Paylaş

Sırrı Süreyya Önder'in Davası Ertelendi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Sırrı Süreyya Önder'in Davası Ertelendi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in 40 yılla yargılandığı davanın 2'nci duruşması görüldü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in 40 yılla yargılandığı davanın 2'nci duruşması görüldü. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in, "Terör örgütü üyesi olma", 3 defa "Terör örgütü propagandası yapma", "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçlamalarıyla 40 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada Önder ve avukatları hazır bulundu. Yoklamanın ardından savunma yapan Önder, dokunulmazlıklarının anayasaya aykırı bir şekilde kaldırıldığını söyledi. İmralı heyeti sözcüsü olduğunu, dönemin yetkililerinin de kendisinden bu sıfatla bahsettiklerini kaydeden Önder, 3 sene bu uğurda emek sarf ettiğini dile getirdi.

Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Mahkeme, Önder'in DTK'da yaptığı konuşmanın ses kaydı ve dökümlerinin Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünden istenmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, Önder'in BDP adına görev aldığı Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi olduğu 2011 yılında, partisi adına verdiği anayasa taslağı ve önerileri ile mecliste çeşitli tarihlerde yaptığı açıklamaların dökümünün istenmesine karar verdi.

Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

(Aydın Yorat/İHA)

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title