Sırplar Kuzey Mitroviça'da Ahtisaari Planı'nı Protesto Etti

Sırplar Kuzey Mitroviça'da Ahtisaari Planı'nı Protesto Etti

Kosova'nın Kuzeyindeki Bölünmüş Mitroviça Şehri'nin Sırp Bölümünde Toplanan 10 Bin Kadar Kosovalı Sırp, BM Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin Planını Protesto Etti.

Sırplar Kuzey Mitroviça'da Ahtisaari Planı'nı Protesto Etti

Kosova'nın kuzeyindeki bölünmüş Mitroviça Şehri'nin Sırp bölümünde toplanan 10 bin kadar Kosovalı Sırp, BM Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin planını protesto etti.

Sırplar'ın çoğunlukta olduğu Mitroviça Şehri'nin kuzey bölümünün merkezinde toplanan Sırplar, Kosova'nın statüsüne ilişkin BM Kosova Özel Temsilcisi Ahtisaari'nin planını reddetti. Ahtisaari Planı'na karşı sloganlar atan protestocular, Kosova'ya bağımsızlık verilmesine karşı çıktı. Kosovalı Sırp liderlerden Milan İvanoviç, protesto gösterisinde yaptığı konuşmada, Sırplar'ın hiçbir zaman Kosova'dan vazgeçmeyeceklerini belirtti. Çözümün dayatılması durumunda Kosova'nın kuzeyinin Kosova'dan ayrılabileceğini ima eden İvanoviç, Sırplar'ın da kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olduklarını söyledi. Protestoya katılanlara hitaben bir konuşma yapan Kosova'da Sırp belediye ve yerleşim birimlerinin Başkanı Marko Jakşiç ise, "Ahtisaari'nin öneri planında Sırplar için hiçbir iyi şey yok. Okullarımızı, hastanelerimizi alıyorlar, onlara (Arnavutlar'a) veriyorlar. Anayasa, milli marş ve bize ait olan topraklarımızı Arnavutlar'a veriyorlar" ifadelerini kullandı.

Bu arada, yarın Kosova'nın başkentinde de Arnavutlar tarafından büyük bir protesto gösterisinin düzenlenmesi bekleniyor. "Kendin Karar Ver" hareketi tarafından düzenlenecek olan gösteride, Ahtisaari'nin planı protesto edilecek. Arnavutlar'ın önemli bir bölümü, Ahtisaari'nin öneri planının Sırplar'ı ödüllendirdiği ve Sırp yanlısı olduğu, Kosovalı Sırplar'a ayrıcalıklar tanıdığı, ayrıca Kosova halkının iradesini yansıtmadığı iddiasında.

(EK-OYK-OK-OK-D)