Sırp Paramiliterler Kosova'ya Giremeyecek

Sırp Paramiliterler Kosova'ya Giremeyecek

Kosova Meydan Muharebesi'nin Yıldönümünü Nedeniyle Düzenlenecek Dini Ayinlere Katılmak İçin Sırbistan'dan Kosova'ya Gelecek Olan Sırp Paramiliter Mensuplarına İzin Verilmeyeceği Açıklandı.

Sırp Paramiliterler Kosova'ya Giremeyecek

Kosova Meydan Muharebesi'nin yıldönümünü nedeniyle düzenlenecek dini ayinlere katılmak için Sırbistan'dan Kosova'ya gelecek olan Sırp paramiliter mensuplarına izin verilmeyeceği açıklandı.

Priştine yakınlarındaki Gazimestan yerinde toplanmayı planlayan Sırplar arasında "Çar Lazar Muhafızları" adlı aşırı milliyetçi grup mensuplarının Kosova'ya gelip kargaşa çıkaracağı iddiaları üzerine Kosova yetkilileri ve uluslararası kurumlar tedbir aldı. "Vidovdan Marşı" olarak adlandırılan tören çerçevesinde Sırbistan'dan yol alan Sırplar'ın, yarın 1389 yılında Osmanlı ile Sırp orduları arasında Kosova Meydan Muharebesi'nin yapıldığı Gazimestan'a gelmeleri planlanıyor. Sırp paramiliterlerin de törende

yer alacağı iddiaları Kosova'da gerginliğe yol açtı. Bu nedenle Kosova Barış Gücü (KFOR) Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu (UNMİK) ve Kosova polis temsilcileri, törene katılmak üzere Kosova'ya giren tüm Sırplar'ı kontrol ettiklerini ve aralarında Çar Lazar Muhafızları'nın bulunmadığını bildirdi. Kosova ve uluslararası kurum temsilcileri, Kosova'da şiddet olaylarını körükleyecek bu kişilere giriş izni verilmeyeceğini açıkladı. Sırplar'ın yarın Gazimestan'a polis eşliğinde otobüslerle gelmeleri bekleniyor.

(EK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA