Sırp Meclisi Boşnak Ailelerinden Özür Diledi

Sırp Meclisi Boşnak Ailelerinden Özür Diledi

Sırp Meclisi Boşnak Ailelerinden Özür Diledi
Anadolu Ajansı - Haberler | Dünya

Sırbistan Meclisi, Bosna Savaşında Srebreniça'da Sırpların Yaptığı Katliamı Kınadı.

Sırbistan meclisi, Bosna savaşında Srebreniça'da Sırpların yaptığı katliamı kınadı.

Katliamın vahametini yıllardır görmemezlikten gelen Sırp meclisi, iktidardaki koalisyon partilerince desteklenen karar tasarısını dün gece kabul etti. Mecliste hazır bulunan 173 milletvekilinden 127'sinin oyuyla kabul edilen karar metninde, 1995 yılında Srebreniça'da 8 bin Boşnak'ın öldürülmesi kınanıyor, kurbanların ailelerinden özür dileniyor.

Metinde, "Sırbistan meclisi, uluslararası adalet divanının da tespit ettiği gibi, 1995 yılı temmuzunda Srebreniça'da Boşnak halkına karşı işlenen suçu var gücüyle kınar" ifadesi kullanıldı. Metinde soykırım kelimesine yer verilmedi.

Oylamadan sonra konuşan hükümet yetkilisi Nenad Canak, "Bu bildiri sadece başlangıç, zira yüzleşmemiz gereken geçmişin sorunlarının bir kısmına ilişkin..." dedi ve yakın geçmişi yeniden yazma sürecinin uzun ve acılı olacağını belirtti.

Karar metninde, uluslararası mahkemeyle işbirliğinin sürdürüleceği de belirtildi ve Srebreniça'da Sırp kuvvetlerine komuta eden Ratko Mladiç'in yakalanarak yargılanması gerektiğine işaret edildi.

Uluslararası adalet, bu dramı soykırım olarak tanımlıyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title