Şırnak'ta İzinsiz Gösteri Yapan BDP'lilere Polis Müdahalesi

Şırnak'ta İzinsiz Gösteri Yapan BDP'lilere Polis Müdahalesi

PKK'nın 15 Ağustos 1984 tarihinde düzenlediği iki silahlı saldırıyı kutlamak isteyen BDP'lilere, polis basınçlı su ve gazla müdahale etti.

Şırnak'ta İzinsiz Gösteri Yapan BDP'lilere Polis Müdahalesi

Pkk'nın 15 Ağustos 1984 tarihindeki, Eruh ve Şemdinli'ye silahlı saldırı düzenlemesinin yıl dönümünü kutlamak isteyen BDP'liler, Şırnak merkez Ömer Kabak Meydanı'nda toplandı. Kürtçe müzik eşliğinde halaylarla başlayan göstericiler, kutlamayı havai fişeklerle sürdürdü. Ömer Kabak Meydanı'nda örgütü simgeleyen bayrakları asıp, yolu trafiğe kapatarak, bir süre halay çeken gruba, polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba, polis basınçlı su ve gazla müdahalede bulundu. Göstericilerin de molotof kokteylleri ile karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Atılan bir molotof kokoteylinin bir TOMA aracına alev almasına neden oldu. Bir gösterici ise park halindeki traktörü yol ortasına park ederek, güvenlik güçlerinin araçlarının geçmesine mani olmaya çalıştı. Polisin müdahalesi sonrası göstericiler ara sokaklara kaçtı.

POLİS MÜDAHELE ETTİ

PKK'nın ilk silahlı eylem yıldönümü nedeniyle, Şırnak'ta izinsiz gösteri yapmak isteyen gruba polis müdahale ederek dağıttı.

PKK'nın 15 Ağustos 1984 tarihindeki, Eruh ve Şemdinli'ye silahlı saldırı düzenlemesinin yıl dönümünü kutlamak isteyen BDP'liler, Şırnak Merkez Ömer Kabak Meydanı'nda toplandı. Kürtçe müzik eşliğinde halay çeken BDP'liler havai fişeklerle kutlamayı sürdürdü. Ömer Kabak Meydanı'nda toplanıp, PKK'yı simgeleyen bayrakları asıp, yolu trafiğe kapatan gruba, polis dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba polis basınçlı su ve gazla müdahalede bulundu. Gruptakiler de polise molotof kokteyli atarak karşılık verdi. Atılan bir molotof kokoteylinin TOMA aracına isabet etmesi güvenlik güçleri arasında paniğe neden oldu. Olaylar sırasında da bir gösterici traktörü yol ortasına park ederek güvenlik güçlerini ve araçlarının geçmesini engellemeye çalıştı. Polisin müdahalesiyle göstericiler ara sokaklara kaçıp dağıldı