Şırnak'ta Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Şırnak'ta Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Şırnak'ın Cizre İlçesinde Kutlu Doğum Haftası Münasebetiyle Cizre İlçe Müftülüğü Tarafından Nuh Neb-i Camii'nde Açılan Kutsal Emanetler Sergisine Peygamber Efendimizin Hırka-ı Şerif ve Sakal-ı Şerif'i de Getirilerek, Sergi Ziyarete Açıldı.

Şırnak'ta Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Cizre İlçe Müftülüğü tarafından Nuh Neb-i Camii'nde açılan kutsal emanetler sergisine Peygamber Efendimizin Hırka-ı Şerif ve Sakal-ı Şerif'i de getirilerek, sergi ziyarete açıldı.

Kutsal emanetler sergisine gösterilen ilginin mutluluk verdiğini belirten Cizre Müftüsü Mehmet Koçtürk, "Burada bu etkinlikler ilk kez yapıldı. Efendimiz'in Hırka-i Şerif ve Sakal-ı Şerif'i ilke Mukaddes Emanetler Sergisi bizleri de büyüledi. Allah, bizleri birlik ve beraberlikte daim etsin" dedi. Bu tür organizasyonların önemli olduğunu belirten Cizreli vatandaşlardan Vedat Sorguç, "Bu tür şeylere hasret kalmıştık. İlçemizde ikincisi düzenlenen bu tür çalışmalar devamlı olur" diyerek mutluluğunu dile getirdi. Bu programların sürekli olmasını isteyen Cizreli esnaflardan Zekeriya Erinç, "Öncelikle bize bu imkanı sunan herkese teşekkür ediyorum. Burda bu insanların kalabalığını görmek Efendimiz'e olan sevgimizi gösteriyor. Bu durum bizleri çok sevindirdi. Bu tür organizasyonların halkımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

Cam tüp içerisinde muhafaza edilen ve camekanların içine konularak vatandaşın ziyaretine açılan Hırka-i Şerif ve Sakal-ı Şerif'i ziyaret edenler duygulu anlar yaşadı. Yoğun ilgi nedeni ile görevliler eşliğinde kadın ve erkekler için ayrı geçiş yolu kurularak sırayla emanetler ziyaret edildi. Cizre'de ikinci kez yapılan organizasyona 40 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Öte yandan Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle görevli kişiler tarafından 2 gün boyunca Cizre'nin ana cadde ve sokaklarına gülsuyu sıkıldı.

(ABY-FA-OK-Y)