Şırnak - Bdp, Şırnak'ta 'Demokratik Özerklik' Pankartıyla Yürüdü

Şırnak - Bdp, Şırnak'ta 'Demokratik Özerklik' Pankartıyla Yürüdü

Barış ve Demokrasi Partisi (bdp) Şırnak İl Başkanlığı Tarafından Düzenlenen Yürüyüşte, 'demokratik Özerkliği Selamlıyoruz' Yazılı Pankartı Taşındı.

Şırnak - Bdp, Şırnak'ta 'Demokratik Özerklik' Pankartıyla Yürüdü

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şırnak İl Başkanlığı tarafından düzenlenen yürüyüşte, 'Demokratik özerkliği selamlıyoruz' yazılı pankartı taşındı.

Şırnak BDP il binası önünde bir araya gelen yaklaşık 1000 kişi, 'Demokratik özerkliği selamlıyoruz' yazılı pankartı eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. BDP'li Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Silopi Belediye Başkanı Emin Toruğlu, Beytüşşebap Belediye Başkanı Yusuf Temel'in de katıldığı yürüyüşte ayrıca 'Özgürlük ve adalet için görkemli direniş', 'Karşılıklı ateşkes-diyalog-demokratik birliktelik işte çözümün yolu', 'Çözüm mevzide değil meclistedir', 'Recep Tayyip Erdoğan Rize emret Komutanım' yazılı pankart ve dövizler taşındı.

Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklamasını okuyan BDP il yöneticilerinden Halil Uğur, Kürt sorununun çözümsüz bırakılmasından dolayı yıllardır olduğu gibi bugünler de de acı ve bedel vermeye devam ettiklerini söyledi. Uğur, şöyle dedi:

"Kürtleri yok edebileceklerini düşünen egemen zihniyet, devletin bildik geleneksel inkar ve imha politikaları dayatmaktadır. Başbakan ve hükümet sorunun barışçıl çözümü için siyasi diyalog geliştirilmesi gerekirken, askeri mevzilerde siper alarak Kürt sorununu tekrar askeri yöntemlere havale ettiğini ilan etmiştir. Ana muhalefet liderinin de mevziye gidiş ısrarı Kürtlere karşı topyekun bir saldırı konseptinin başladığının ilanıdır. Hükümetin bu yaklaşımından cesaret alan ordu operasyonları geliştirmiş, ölümler çoğalmış, faili meçhuller gündemleşmiş ve en son Hasankeyf'te yakılan üç köy ile beraber Hatay'da 2 köylü de öldürülmüştür. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için yıllardır samimi duruşu ile çözüm projelerini ortaya koyan Abdullah Öcalan'ın 'muhatap bulamadığım için çekiliyorum' açıklaması hükümetin soruna yaklaşımındaki ciddiyetsizliğini ortaya koymuştur. Son bir yılda 'KCK operasyonu' adı altında yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız ve barış grupları tutuklanmıştır. Başbakanın tüm bu operasyonları 'biz mi yaptık.' demesi başbakanı trajikomik bir duruma düşürmüştür."

Açıklamanın ardından grup sessizce dağıldı.

Kaynak: DHA